Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

  За висновками вчених понад 90% розвитку нашого тіла відбувається в лоні матері.

  Виявляється, що статеві органи ембріонів однакові у хлопчиків і в дівчаток аж до 60 дня життя внутрішньоутробного розвитку. Хоча сама стать дитини закладається в момент запліднення.

   Плід – це не просто дивакувата байдужа істота, як можна припустити дивлячись на зображення ембріонів. Це повноцінна людина, яка вміє плакати, сміятися та реагує на будь – які зміни.

    Дослідження вчених показують, що якщо рідина, у якій плаває плід і яку він ковтає, є солодкою, то він жадібно п'є її. Але якщо додається якась речовина з неприємним чи гірким смаком, дитина перестає її ковтати.

     Коли вагітна жінка загорає на сонечку і промені потрапляють на її живіт, будьте певні – плід в цей час відвертає голову або підстрибує.  Для того, аби зрозуміти який складний шлях ви подолали перед приходом на світ та які зміни відбуваються в організмі під час вагітності, ми підготували  хронологію твого життя в материнському лоні:

День 1 — твоє життя почалося в момент зачаття
День 7 — ти імплантувався(-лася) в матці твоєї матері
День 10 — менструальний період твоєї матері зупинився
День 18 — твоє серце почало битися
День 21 — плід качає свою власну кров, із своєю власною групою крові через окрему, замкнену систему кровообігу
День 28 — твої очі, вуха і дихальна система почала формуватися
День 42 — твої мозкові хвилі були записані; твій скелет був завершений, твої рефлекси були вже наявні
7 тижнів — плід смокче свій великий палець
8 тижнів — в тебе були наявні усі системи твого тіла
9 тижнів — плід мружиться, ковтає, рухає своїм язиком і стискає кулачок
11 тижнів — уся система організму працювала; ти самочинно дихав(-ла); у тебе вже були нігті
12 тижнів — ти важив(-ла) 28 г
16 тижнів — твої статеві органи були чітко сформовані; плід вміє хапати своїми руками, плавати, перевертатися, робити сальто (а матір все ще цього не відчувала)
18 тижнів — голосові зв'язки працювали і ти міг/могла плакати
20 тижнів — ти мав(-ла) волосся на голові, важив(-ла) 453 г і мав(-ла) 30 см довжини

З чого і як починається життя?

  Заплідненням називають процес злиття зрілої чоловічої (сперматозоїд) і жіночої (яйцеклітина) статевих клітин, в результаті якого утворюється одна клітина, яка і є початком нового організму.

Яйцеклітина людини подібна на кульку діаметром приблизно 130 мкм. Це надзвичайно малі розміри. Після дозрівання, яке відбувається в яєчнику, яйцеклітина живе недовго, як правило, до 24 год. Протягом цього часу вона може бути запліднена.

Вченим вдалося зняти на кіноплівку процес запліднення. Перші кадри цього фільму показують, як сперматозоїди оточили яйцеклітину, а потім один з них проникає всередину. І відразу довкола утворюється оболонка запліднення, яка запобігає проникненню всередину інших сперматозоїдів.Чому саме цей сперматозоїд виявився обраним? Чим саме цей сперматозоїд кращий за інші? До цього часу це одна із біологічних таємниць (таємниць природи).

     Запліднення можна спостерігати лише за допомогою мікроскопа: сперматозоїд, який озброєний акросомою, просувається через оболонку всередину яйцеклітини. В цей час акросомна гранула розпадається і одночасно зникає оболонка яйцеклітини, що знаходиться перед сперматозоїдом. Виділяється особливий фермент, який руйнує оболонку. Акросома і яйцева оболонки зливаються, утворюючи одну безперервну мембрану. Тоді вміст яйцеклітини і сперматозоїда стає одним цілим.

    Після того як оболонки цих двох гамет (чоловічої і жіночої) злились, відбувається рух ядер обох гамет назустріч, руйнуються ядерні оболонки та об'єднуються їх хромосомні набори. А до складу кожної з хромосом входять сотні дрібних часточок – генів, які є носіями спадкової інформації. Після злиття новий організм готовий до розвитку і називається тепер зиготою.
Його ядро, яке містить подвійний набір хромосом – це ядро нового життя, нової людини, нової індивідуальності, весь шлях біологічного розвитку якої запрограмований сукупністю батьківських генів.

 Зиготу порівнюють з досконалим комп'ютером, незрівнянно меншим і безмежно потужнішим, ніж найдосконаліший комп'ютер космічних супутників. Не забуваймо, однак, що це порівняння є далеко не повним за своєю суттю, бо не може передати усю глибину, багатство та внутрішню енергію живого організму. Ці 46 специфічних хромосом людського роду, що несуть у своїх генах шість мільйонів можливих варіантів, утворюють дивовижне джерело біологічного життя, відповідальне за генну інформацію.

     46 хромосом, присутні в кожній клітині людського тіла, сфотографовані, помножені і належним чином впорядковані, становлять каріотип кожної особи, чоловіка чи жінки. Цей каріотип і є біологічною індивідуальністю, що чітко визначена з першої секунди нового життя.

    У цій генетичній транскрипції визначені всі індивідуальні характеристики: колір волосся, очей, стать, форма носа і вух, здібності, спадкові вади і т. д. Форма органу і цілого організму залежить від багатьох процесів, які переплетені у складній взаємодії.

В кінцевому результаті вона залежить від генів, які і визначають спадкові ознаки, і факторів середовища, які створюють умови для "праці" генів.
Отож, батьківські та материнські хромосоми, що з'єднуються в момент запліднення, формують особливу сталу частину клітини і залишаються незмінно людськими. Впродовж усього розвитку особи (онтогенезу) вони є носіями винятково "людської інформації".

   При всій мінливості ембріональної (пренатальної) фази розвитку сутність та індивідуальність людини залишаються незмінними. Іншими словами, людина від початку і протягом усього онтогенезу є людиною, а не стає нею лише на пізніших фазах свого розвитку.

 Запліднення дає величезний поштовх розвитку, що перетворює зиготу в організм, який через 40 тижнів готовий покинути лоно матері. В цю нульову хвилину (хвилину зачаття) людський організм складається з 1 клітини, а в стані цілковитої зрілості їх близько 30 000 000. Це 45 поколінь клітин, що виникли шляхом поділу. Із цих 45 поколінь, аж 8 утворюються протягом першого тижня розвитку. На момент пологів припадає 41-ше покоління клітин. І лише 4 з них утворюються протягом дитинства та юності. Фактично, 90% розвитку тіла відбувається до приходу людини у новий світ.

Що відбувається у перші фази розвитку? Як проходить вагітність?

 На початку розвитку відбувається поділ, що веде до помноження. Не пізніше ніж через 30 годин після запліднення зигота починає ділитися. Зародок людини стає двоклітинним. Наступні поділи відбуваються швидше: ще через 10 годин – 4 клітини, через три дні їх вже 12. Клітини, які утворюються внаслідок поділу, називаються бластомерами. Вони тісно прилягають одна до другої. Зародок в цей період розвитку називається морулою. В перші дні зародок розвивається в яйце воді (матковій трубі) і поступово просувається до матки.

    Коли морула потрапляє в матку, між її клітинами нагромаджується рідина, зародок стає подібним на міхурець і називається на цій стадії свого розвитку бластоцистою. Перехід від морули до бластоцисти супроводжується тим, що утворюється внутрішня маса клітин і зовнішній покрив міхурця (трофобласт). Із внутрішніх клітин (ембріобласта) розвивається сам зародок, а трофобласт (від грец. trophe - "їжа", blastos – "зародок") з часом перетворюється у плаценту – орган, який існує в організмі матері лише під час вагітності, постачає плід поживою та регулює всі взаємини між

  Цю дивовижну фотографію крихітної, все ще живої, ще не народженої  дитини в її нерозірваному амніотичному мішечку, зробив медичний фотограф Роберт Вольф у 1972 р., після хірургічної операції трубної вагітності в Університеті Міннесоти. Це фото показує помітний ранній розвиток ще не народженої дитини, якій лише шість тижнів після зачаття.

    Перші дні зародок живиться жовтком яйцеклітини і тими поживними речовинами, які проникають до нього із вмісту яйцеводу і матки.
На 5-6 день розвитку відбувається імплантація – прикріплення бластоцисти до слизової оболонки стінки матки.

  Таким чином, до кінця першого тижня між зовнішніми клітинами бластоцисти і внутрішньою оболонкою матки встановлюється тісний зв'язок, а отже, і зв'язок між материнським організмом і маленьким зародком.

    Кількість клітин зародка швидко збільшується, внутрішні клітини бластоцисти розподіляються в два шари – зовнішній і внутрішній зародкові листки. Це відбувається на другому тижні розвитку. Зовнішній зародковий листок дає початок центральній та переферичній нервовій системі, чутливій покривній тканині вух, очей, носа, шкірі, волоссю та нігтям; внутрішній – системі органів травлення, системі органів дихання. В цей період зародок заявляє про себе через гормони і у жінки нема менструації. А зародок має довжину всього 1,5-2 мм. 

   На третій тиждень між двома зародковими листками розвивається третій середній зародковий листок, з якого формуються м'язи, хрящі, кістки, кровоносна система, кров, лімфа, селезінка, нирки, статеві залози і оболонки, що вистеляють всі порожнини тіла. Перші кровоносні судини виникають в середині цього тижня розвитку. Основи зародка є чітко наміченими. У 21-денному віці головний мозок має значні розміри і свої структурні частини. Бракує, напевне, лише більшого розвитку кори головного мозку, що пов'язаний із збільшенням товщини і кількості мозкових звивин.

   В 23-денного зародка серце являє собою трубку, але воно вже б'ється. Між появою кровоносних судин і формуванням серця минає всього три дні. З цього моменту в серці починають формуватися порожнини, перегородки і клапани. В цей період 4-го тижня зародок сягає 4 мм довжини. У нього вже функціонують артеріальна і венозна системи судин. Також формується хребет. Розглядаючи портрет зародка у цьому віці, вже можна розрізнити голову, від якої відходить хребет.

   На голові видно зачатки очей, вух і рота. З обох боків хребта помітними є зачатки верхніх кінцівок. Каркас майбутнього скелету закладається у вигляді хрящової моделі. Череп утворений окремими плоскими кістками, між якими є декілька просторів. Тому головний мозок має можливість рости, а об'єм черепа – збільшуватися. На четвертому тижні вагітності в зародка закладаються хрящі, із яких будуть формуватися кістки обличчя дитини. У кожного зародка вони є різні, оскільки він є індивідуальністю, яка подібна чи не подібна на своїх батьків.

       У віці 1-го місяця зародок в 10 000 разів більший від зиготи і продовжує швидко рости. Перший місяць внутрішньоутробного розвитку дитини завершується тим, що зв'язок з мамою встановлюється за допомогою плаценти, яка формує унікальний бар'єр, що відділяє кров матері від крові дитини, але при цьому дозволяє отримувати кисень та всі поживні речовини.
Його вже називають ембріоном.

   З другого місяця внутрішньоутробного життя дитини її вже називають ембріоном. Він плаває в міхурі, що наповнений рідиною.
З п'ятого тижня, коли довжина ембріону сягає 6-8 мм, поступово розвиваються спочатку ноги, а потім руки, кисті і пальці.

  До кінця другого місяця  вагітності  вже буде сформований повний хрящовий скелет кінцівок плоду. Буде видно досконалу конфігурацію руки з пальцями і нігтями. Існує мало відмінностей між руками цієї дитини і руками майже дворічної дитини, що бавиться піском.

  На шостому тижні відбувається формування травної системи: з'являється ротова порожнина і щелепи, на яких протягом наступного тижня будуть помітними зачатки зубів. Також формуються вуха і очі. В міру появи пігменту очі темніють. А на сьомому тижні вони закриваються повіками, щоб відкритися на сьомому місяці. Центральна нервова система розпочинає свій контроль над руховою активністю м'язів.

   В період другого місяця розвитку дитини спостерігається формування внутрішніх органів. Через сім тижнів ембріон вже має легені, печінку, внутрішні статеві органи, первинні нирки. Цікавим є той факт, що вже з п'ятого тижня основним органом кровотворення є печінка, а до кінця другого місяця внутрішньоутробного розвитку в крові дитини з'являються еритроцити. Починають свій розвиток клітини майбутніх кісток.

Двомісячний ембріон вже володіє тактильною чутливістю. Він реагує на тиск, відсовуючись від нього, на біль і на дотик до ступней ніг. На 60-ий день життя дитини в лоні матері починають відрізнятися статеві органи, які були спочатку однакові у хлопчика і дівчинки. На цей час більшість внутрішніх органів вже сформована, хоча ще мають просту форму і не завершені остаточно у своєму розвитку.

   Формується внутрішня частина вуха – вестибулярний апарат, який відповідає за рівновагу і "равлик" – слуховий аналізатор. Дитина багато рухається, реагує на погладжування живота матері. Сорок м'язевих вузлів починають діяти під керівництвом нервової системи. У цей час дитину називають словом плід, що означає "маленька людина". Тіло його росте і набирає вагу.

     Дев'ятитижневий плід завдяки плаценті, яку він сам собі спорудив, отримує і фільтрує поживні речовини, якими його забезпечує материнська кров через пуповину. На пальцях плоду вже видимим і розпізнаваним є рисунок шкіри – це свідоцтво, яке неможливо підробити, підтверджує ідентичність особи, її винятковість і неповторність.

Плід віком десять тижнів вільно плаває в амніотичній рідині і ковтає її. Його шлунок і кишківник уже працюють, витягуючи поживні речовини з рідини, яку він ковтає. І хоча нирка ще незріла, її функції достатньо, щоб контролювати об'єм рідини плоду. Ця дитинка вже здатна вхопити маленький предмет, який знаходиться в її руці. А маленькі ніжки її вже добре розвинуті і можна розрізнити відбитки пальців.

11-тижневий плід, немов космонавт у космічній капсулі, зручно влаштувався у відповідному середовищі і температурі, посмоктуючи свій великий пальчик. На цьому етапі дитина пристосовується до материних умов: коли її мати спить – вона спить, але коли її мати швидко збігає сходами чи довкола великий шум – дитина прокидається.

 На язиці плоду до кінця третього місяця внутрішньоутробного розвитку закладаються органи смаку. У віці трьох місяців у плоду виявляють ознаки функціонування щитовидної залози (гормони, які вона виділяє). В цей період у клітинах цієї залози нагромаджується йод. Ще на початку другого місяця ембріонального розвитку з'являються паращитовидні і щитовидна залози, а гіпофіз можна знайти в мозку на третьому тижні внутрішньоутробного розвитку, і він починає функціонувати до початку третього місяця.

З 4-го місяця життя в лоні матері дитина продовжує рости, досягати зрілості. Відбувається вправляння вже утворених органів. Усі вміння і навички, які виявить дитина після приходу в новий світ, відпрацьовуються протягом наступних місяців внутрішньоутробного життя.
Наше малятко тепер вже цілком виглядає як дитина. Всі основні органи та системи сформувалися. Попереду ще п'ять місяців розвитку та вдосконалення. Треба ще трохи попрацювати, щоб нарешті побачити власними очками своїх батьків.

  З кожним місяцем мама все більше відчуватиме працьовитість і наполегливість своєї дитини.
Відтоді, коли розпочався розвиток нової людської особи через запліднення яйцеклітини, ми не спостерігали жодної раптової зупинки, жодної прогалини, які б відділяли один етап від другого, жодного показника, який би дозволив, з точки зору мікро- і макробіології пов'язати початок життя з моментом імплантації чи з формуванням якогось більш життєво необхідного органа.

  Все це свідчить про те, що людське життя є прогресивною безперервною силою від зачаття. Із зачаттям почала існувати нова людська особа. Встановлено, що істота, яка живе, має вже з першої хвилини постійну структуру - набір генів (геном); вона є людиною, і то людиною неподільною, як особа, наділена усіма властивими їй ознаками. 
Отож, від моменту зачаття і до самого народження життя нового організму в лоні матері є унікальним життям людської особи, повноцінним у кожній фазі власного розвитку та становлення.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua