Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

   «А я любила і мрію мала, що вийду заміж за генерала» - так співала українська артистка Надія Шестак.

  Але нині такі мрії вже не актуальні - жінка при бажанні й сама може стати генералом.

    З кожним роком в арміях світу збільшується кількість жінок, які отримали найвищі військові звання та нагороди. Так, нещодавно президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв вперше в історії країни вручив генеральські погони жінці - Саулі Айтпаєвій.

      У 2008 році американка Енн Данвуді стала першою в історії США жінкою, яка отримала звання чотиризіркового генерала. У своїй вітальній промові, жінка зауважила, що "раніше майже 98 відсотків військовослужбовців вважали, що найкраща для жінки робота в армії - це кухар».

   Проте Енн Данвуді ніколи не зважала на стереотипи: дослужилася до звання офіцера, а в 1992 р. стала першою в історії США жінкою – командиром десантного батальйону. Наразі в Збройних силах США більше сотні жінок мають звання генерал, але більшість з них - бригадні генерали: це нижче з генеральських звань. Його позначають однією зірочкою.

   У 2005 році бельгійка Даніель Левіллес стала першою в історії своєї країни жінкою, якій присвоїли військове звання генерала. Спочатку вона прославилася, коли  у 2002 р. стала першою жінкою-полковником. Сьогодні у складі бельгійської армії близько 8% становлять жінки.

  Навіть у Росії після тривалої перерви у вітчизняному військовому генералітеті з'явилася жінка - Олена Князєва отримала звання генерал-майора.

  Щодо нагород українських жінок в армії – то ми пасемо задніх. Незважаючи на те, що у процентному співвідношенні Україна посідає 3 місце у світі за кількістю жінок-військовослужбовців після Сполучених Штатів та Росії.

У Збройних Силах України служать майже 1,5 тис. офіцерів і біля 14,5 тис. – сержантів і солдатів військової служби за контрактом (на кінець 2010 р. жінки складали 13,5% чисельності Збройних Сил України).

Разом з тим на тлі загального збільшення чисельності жінок у Збройних Силах України  і на відміну від більшості іноземних армій склалась ситуація, коли досі немає жодної жінки-генерала, нараховують усього 14 полковників (з них 10 полковників медичної служби), 129 підполковників (з них 78 підполковників медичної служби), 372 майора.

Наявність жінок з вищими військовими званнями має не тільки статистичну значущість. Факт надання вищих офіцерських звань військовослужбовцям-жінкам демонструє те, що у них є можливість сходити на вершину військової кар'єри. Це важливий психологічний чинник для жінок в армії, яким необхідна самореалізація.

 Жінка може служити за контрактом на будь-якій посаді, але мати спеціальності, визначені в законодавстві. Зазвичай це телеграфіст, радіотелеграфіст, бухгалтер, діловод, телефоніст, — зауважують експерти. Тому необхідно дбати, аби жінки могли навчатися за більшістю військових спеціальностей поруч з чоловіками.

Освітній рівень військовслужбовців-жінок значно вищий. У фізичній витривалості жінки також мало чим поступаються чоловікам. Як показують дослідження військових психологів, присутність у колективі жінок значно пом'якшує морально-психологічну атмосферу, змушує командирів бути стриманими, і головне – зростає культура взаємовідносин між військовослужбовцями в самому колективі.

До речі, процент порушень військової дисципліни або злочинів, скоєних жінками-військовослужбовцями мінімальний. Жінки менше п'ють, не лізуть у бійки та не шукають пригод на свою голову – тому керувати ними легше. Але самі жінки - військовослужбовці неодноразово наголошували, що для них краще було б, якби ними керувала жінка. Адже чоловіки є чоловіки, і деякі суто жіночі питання обговорювати з ними незручно. Тим не менше, командирів - жінок в українській армії дуже мало.

Соціологічні дослідження проведенні за останні 10 років, свідчать що саме жінки-військовослужбовці найбільш старанно виконують службові обов'язки, вони більш уважні, відповідальніші та можуть довго зберігати увагу під час виконання монотонної роботи.

Той факт, що жодна українська жінка - військовослужбовець досі не має звання генерала, демонструє "вдавану" гендерну політику в лавах ЗС України.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua