Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

Еліс Ремсі - організатор першого жіночого автомопробігу   Жінка за кермом автомобіля  нині нікого не дивує. Але  ставлення до жінок- водіїв та  чоловіків - водіїв залишається різним.

  Автомобілі довгий час вважали виключно  чоловічим захопленням, а  жінок намагалися не допустити до керма під різним приводом.

  То, мовляв, жінки  не спроможні швидко реагувати на дорогах,  не вміють зосереджуватися  і взагалі бояться швидкості. Але все це міфи і гендерні стереотипи, які успішно руйнуються в міру того, як збільшується частка жінок - водійок. 

Деякі вчені, зокрема, М. Бергер, вважає, що така упередженість була  і є спрямована  лиш на те, щоб «повернути жінок на своє місце», тобто, обмежити їхню свободу та не допустити  збільшення їх впливу в суспільстві.

   Більшість  чоловіків  навіть не підозрюють, що поява перших автомобілів у світі так чи інакше пов’язана з жінками. Саме жінки сприяли успіхові автомобільної справи  та відіграли вирішальну роль  у тому, аби даний винахід  здобув популярність серед людства. [На фото Еліс Ремсі - організатор першого у світі жіночого автомопробігу.]

   Зверніть увагу: першу далеку поїздку (106 км)  на запатентованому Benz автомобілі  здійснила жінка ще у 1906 р.  Першою людиною, яка проїхала  на автомобілі навколо світу  також була жінка! Нарешті, навіть такі  важливі речі в автомобілі,  як  двірники та глушник , придумала жінка! А от перше ДТП у світі влаштував чоловік. Але про все спочатку.

Детальніше...

     Боротися за жіночі права  у 21 столітті ще доволі небезпечна справа. Пакистанська дівчинка Малала Юсафзай нещодавно власноруч переконалася у цьому.

    Коли дівчинка разом із подругами їхала до школи, автобус несподівано зупинили таліби. З’ясувавши хто з учнів Малала, злочинці розстріляли її на очах інших дітей.  Постріли,  направлені в  голову та шию дівчинки, пройшли навиліт і поранили ще двох дівчаток. Так  бойовики помстилися за блог, в якому дівчинка розповідала про життя під режимом талібів.

    Неймовірно: хірурги вийняли з її тіла п’ять куль, але дівчинка вижила. Найкраща клініка Лондону взялася поставити дівчинку на ноги. Тисячі людей по всьому світу були зворушені та вражені історією Малали  Юсафзай.

    Відома американська акторка та громадський діяч Анджеліна Джолі призналася, що не могла пояснити своїм дітям, за що розстріляли дівчинку. «Моїм дітям було важко зрозуміти світ, в якому дорослі чоловіки намагаються вбити дитину за її бажання вчитися у школі».

     В одну мить Малала стала національним героєм Пакистану, але це  ще  більше розгнівало бойовиків. У відповідь таліби заявили, що наступного разу вони не залишать для Малали жодного шансу на життя і поклялися її вбити.

Детальніше...

       У 2012 р.  11 вересня  було  проголошено Міжнародним днем дівчаток. Свято виникло за ініціативи ООН. Останнім часом демографи занепокоєнні: дівчатка стали народжуватися рідше. 

    Учені кажуть,  що брак жінок у найближчі десятиліття може впливати на людство не менш відчутно, ніж глобальне потепління.

  11 вересня  увагу громадськості  привертають   до  дискримінації прав дівчаток і проблем, з якими вони зіштовхуються у повсякденному житті.

   Ранній  шлюб, небажана вагітність, неможливість здобути освіту, домашнє насильство – неповний перелік  труднощів дівчаток.

        «По цілому світі мільйони жінок і далі зіштовхуються з несправедливістю, жорстокістю і дискримінацією вдома, на роботі та в громадських місцях.

   Наприклад , в Афганістані близько 85% породіль не отримують медичної допомоги під час пологів. У Ємені не існує законів, які захищали б жінок від насилля в сім’ї. А в Демократичній Республіці Конго щодня в середньому 1000 жінок зазнають зґвалтування.»  - Прес – реліз ООН.

     У світі майже мільярд неписьменних людей,  80% з яких -  жінки. У світі мільйони людей голодують, більша частина з них проживає в країнах Африки. Розповідь про бідність та жорстокі умови виживання дітей в країнах Африки так вразили маленьку американську дівчинку Рейчел Беквіс (на фото), що вона вирішила присвятити все  своє життя благодійності.

Детальніше...

    Подумати тільки: всього двісті років тому жінці  відрубали голову лише за те, що вона вимагала рівності в шлюбі та права голосу на виборах. Француженка Олімпія де Гуж біля гільйотини трималася достойно: «Якщо жінка гідна зійти на ешафот, то вона гідна увійти і до парламенту»  -  її слова  стали крилатими  та пророчими.

     Франція – це країна людей, які цінують свободу. Саме там  у XVIII ст.. зародився жіночий рух, який  сприяв тому, що сьогодні жінка може вільно навчатися,  працювати та брати участь у виборчих процесах. Ми сприймаємо ідею рівності  як щось звичне і часто не здогадуємося, яку плату несли жінки за свої погляди та ідеї.

         Олімпія де Гуж не мала вищої освіти, бо то були часи, коли жінкам заборонялося навчатися. Але коли вона мала виступи на Національних зборах,чоловіки, затаївши подих, слухали її промови.

Детальніше...

  Ліліт – перша дружина Адама, згадки  про яку старанно приховуються церквою. Священики стверджують що все це вигадки, але дослідники Святого письма твердять інше.  

     Згадка про Ліліт є в Біблії (Старий  Заповіт) у вірші Ісая 34:14: "І будуть стрічатися там дикі звірі пустинні з гієнами, а  польовик буде кликати друга свого; Ліліт тільки там заспокоїться і знайде собі відпочинок!" (переклад Івана Огієнка).

   Про Ліліт є згадки в книзі Зогар (кабалістична література), в Сувоях Мертвого моря (найповніший документ біблійних часів із усіх будь-коли знайдених), в «Епосі про Гільгамеша» (найдавніших літературних творів людства, створений у XXII столітті до н. е. в Стародавньому Шумері) та зрештою в Алфавіті Бен – Сіра, що дає найбільше відповідей, хто ж така Ліліт, що не може заспокоїтися? І чому згадування про неї не заохочується ні церквою, ні людьми?

    Спочатку Бог створив людей з однакового матеріалу і сам дав їм імена: Адам та Ліліт. Між молодим подружжям відразу спалахнула сварка, Ліліт вимагала рівності на тій підставі, що вони обоє мають єдину природу, але Адам хотів верховодити.

Письменник Міхаель Дорфман у книзі "Християнство" пише:

   После создание богом первого человеческого существа, Адама, он сказал: “Нехорошо,  чтобы Адам был один” (Буття 2:18).

Он создал женщину, тоже из праха и назвал ее Лилит. Они немедленно побранились. Она сказала: "Я никогда не лягу под тебя!" Он сказал: «Я не лягу под тебя, а лишь сверху тебя. Тебе быть пригодной (готовой)  быть подо мной, и мне сверху тебя».

   Она отвечала: «Мы оба равны, потому, что мы оба из праха (земли)».

Никто из них не слушал другого. Когда Лилит поняла, что произойдет, то произнесла Невыразимое Имя бога и улетела прочь.  Адам же вознес свои молитвы Творцу, говоря: «Владыка вселенной! Женщина,  которую Ты дал мне, улетела от меня».

Немедленно Бог послал трех ангелов за ней. Всевышний сказал Адаму: «Если она вернется, то все хорошо. Если она откажется,  то должна будет примириться с тем, что сто ее детей будут умирать ежедневно».

  Ангелы пошли за ней и настигли ее в море, в мощных водах, где суждено было пропасть египтянам. Ангелы сказали ей Божье слово, но она не захотела вернуться. Ангелы сказали: «Мы утопим тебя в море».

«Оставьте меня!» - ответила она: «Я была создана, чтобы причинять болезни младенцам. Если младенец мальчик, я властвую над ним в течение восьми дней после его рождения, и если девочка, в течение двадцати дней». 

Когда ангелы услышали слова Лилит, они продолжали настаивать, чтобы она возвратилась. Но она поклялась им именем вечного бога: «Всякий раз, когда я увижу вас или ваши имена, или ваши знаки на амулете, я не буду иметь никакой власти над тем младенцем». Она также согласилась, чтобы сотня ее детей умирала каждый день…  (Текст – оригінал з Алфавіту Бен – Сіра, 800р.н.е).

 Християнство зображує Ліліт як злий дух, демон, що вбиває новонароджених дітей.  У християнській традиції, особливо популярній за часів Середньовіччя, Ліліт трансформувалася в сукуба — втілення демонічного начала з ознаками жіночої статі. Традиційне релігієзнавство загалом утверджує жіночу вторинність, меншовартість по відношенню до чоловіка. Недаремно Єва – це втілення смиренності та повної покори.  

 Образ Ліліт – це не лише образ жінки - дітовбивці, вона – символ плодючості, мати  незліченної кількості дітей, які з її згоди помирають щоденно.  Втім, Ліліт не така й небезпечна, аби вона не приходила у Ваш дім та не вбивала дітей, варто мати амулети з іменами анголів. Цікаво, що у глибоку давнину продавали такі амулети з іменами анголів: Аморфо , Оден, Батта…

  Образ Ліліт був і є надзвичайно популярним для митців, літераторів та науковців. Мотиви зустрічі з Ліліт  зустрічаються в літературознавстві багатьох країн. Фауст, під час Вальпургієвої ночі зустрічає цю небезпечну спокусницю в образі милої Гретхен, перед якою так тяжко завинив.

     А ще Ліліт асоціюється з царицею Савською — в книжці Йова Соба з арамейської слово перекладено як «Ліліт, володарка Змаргода». Даниїл Андрєєв у книзі «Ружа світу»  стверджує, що саме Ліліт творить нитку безсмертя, яка тягнеться крізь усі людські покоління.

Марина Цвєтаєва також не залишилась осторонь теми першої жінки, що вимагала рівності та присвятила їй поезію:

  Марина Цветаева

Попытка ревности

Как живется вам с другою, —
Проще ведь?—Удар весла!—
Линией береговою
Скоро ль память отошла

Обо мне, плавучем острове
(По небу—не по водам!)
Души, души! быть вам сестрами,
Не любовницами — вам!

Как живется вам с простою
Женщиною? Без божеств?
Государыню с престола
Свергши (с оного сошед),

Как живется вам—хлопочется—
Ежится? Встается—как?
С пошлиной бессмертной пошлости
Как справляетесь, бедняк?

«Судорог да перебоев —
Хватит! Дом себе найму».
Как живется вам с любою —
Избранному моему!

Свойственнее и съедобнее —
Снедь? Приестся — не пеняй...
Как живется вам с подобием —
Вам, поправшему Синай!

Как живется вам с чужою,
Здешнею? Ребром—люба?
Стыд Зевесовой вожжою
Не схлёстывает лба?

Как живется вам — здоровится —
Можется? Поется — как?
С язвою бессмертной совести
Как справляетесь, бедняк?

Как живется вам с товаром
Рыночным? Оброк — крутой?
После мраморов Каррары
Как живется вам с трухой?

Гипсовой? (Из глыбы высечен
Бог — и начисто разбит!)
Как живется вам с сто-тысячной—
Вам, познавшему Лилит!

Рыночною новизною
Сыты ли? К волшбам остыв,
Как живется вам с земною
Женщиною, без шестых

Чувств? Ну, за голову: счастливы?
Нет? В провале без глубин —
Как живется, милый? Тяжче ли —
Так же ли — как мне с другим?

19 ноября 1924

 Зображення Ліліт у мистецтві:

Владимир Байбиков

Адам и Лилит

 Он увидел её когда-то

Силуэтом в огне заката
И никак позабыть не мог.
Этот танец огнехожденья
Обещает перерожденье,
Но опасен его итог:

Манит тайнами мирозданья,
Разрушенья и созиданья
Столь желанный и тёмный лик.
Непосильное испытание;
К ней любовь - это лишь страданье, 
Или истины тусклый блик?

Поцелуй... С ней почти сливался,
Но в последний миг испугался:
Я погибну в её плену!
Новой сути огни погасли,
Всё исчезло - страдай и кайся,
Что оставил её одну!

Он мечтал, открывая двери,
Он искал, он почти поверил
В их космичекую судьбу.
Где же ты, неземная Пери?
Не найдя, свыкся он с потерей,
Скинул древнюю ворожбу.


Встретил вскоре земную Еву,
Мать, служанку и королеву
И хозяйку в одном лице:
Кроткий образ Пречистой Девы.
Насмотревшись чужих пределов, 
Возвратишься домой в конце.

После ужина с калачами 
Просыпается он ночами
И со звёздами говорит.
Выбрал яблоко он в начале.
Никогда, ни в одной из далей
Он не встретит своей Лилит.

Очень редко, в бреду утраты, 
Стонет сердце, бессильно смято;
Ловит он огоньки примет -  
С краю ночи, в пылу заката
Манит властно, зовёт куда-то
Чей-то огненный силуэт.

****

ИЛЬЯ МЕДВЕДЬ

Райский сад, горит луна
Адам пытается забыться
Но не дает забыть Она,
И продолжает часто сниться

Его не отвлекает Быт
И даже Ева здесь бессильна,
Владеет им его Лилит,
Не хочет разойтись с ним мирно.

Куда бы не смотрел Адам
Он видит Огнь волос кудрявых
Не верит он своим глазам,
Они полны ее обмана.

Страдает Он, мечтает вновь
Лилит узреть хоть на мгновенье
Сжигает изнутри любовь
И не видать ему спасенья.

Он голос слышит, сладкий стон
Что с губ ее не раз срывался
Был наслажденья полон он...
адам лишь в Еву зарывался,

и плакал по своей Лилит
А Ева смирно принимала.
И вот уж змий во всю шипит,
Любой жене чего-то мало.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua