Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

   Англійська королева Прийнято вважати, що влада в цілому світі належить чоловікам. Але як виявилося, стереотипи, що чоловіки кращі лідери та керівники, всього лише стереотипи.

    Насправді найбагатшими країнами світу, які мають розвинуту економіку, правлять жінки. Скажете випадковість? В історії не буває випадковостей, там є лише закономірність.

  Ми проаналізували, кому належить влада у найсильніших країнах Європи.

1.Англія. Єлизавета II – королева Великобританії  вже 60 років перебуває на троні. Вона також Верховний Головнокомандувач Збройних Сил країни. Формально Єлизавета ІІ — наймогутніший монарх світу.

    Англія відома ще однією жінкою, яка зробила чималий внесок в історію країни: Маргарет Тетчер. Коли у 1979 р. Маргарет Тетчер було обрано першою жінкою прем’єр – міністром, у британському парламенті було всього 19  жінок із  635 членів парламенту.

 Невдовзі правлячі партії Великобританії  ввели гендерне квотування. Зокрема,  Партія лейбористів встановила чіткі правила відбору кандидатів для того, щоб позбавити жінок будь-якої дискримінації під час виборів. Ліберально-демократична партія застосувує систему «жінка—чоловік, жінка—чоловік» для списків кандидатів на  вибори до  парламенту. Приблизно 50 % всіх місць у парламенті, які вони виграють, займають жінки.

королева Данії

2.Данія. Королева Маргрете II вже понад 40 років править державою. В минулому королева була рекрутом жіночого відділення Повітряної ескадрильї, де  вивчала різні аспекти військової справи.

 Королева Маргрете II є також Верховним Головнокомандувачем збройних сил Данії. До речі, уряд  Данії також очолює жінка - Хелле Торнінг-Шмідт.

   Законопроект про гендерне квотування  - 40% представництво жінок в партійних списках прийнятий ще в 1988 р. Данія  належить до високорозвинутих країн світу і відіграє важливу роль у світовій економіці.

Законодавство Данії щодо гендерної рівності вимагає, щоби підприємства мали врівноважене число чоловіків і жінок у своїх керівних органах. 

   В Данії діє Рада щодо статусу чоловіків і жінок, яка контролює, аби чоловіки і жінки мали рівну заробітну плату, могли скористатися відпустками по доляду за дітьми тощо.

Статистика Данії -  22% жінок  на керівних посадах, не задовольняє громадськість, з цього приводу жінки висловлюють відверте невдоволення.

королева Нідерландів3.Нідерланди.

Королева Нідерландів  Беатрикс керує країною вже понад тридцять років. Її профіль прикрашає монети євро Нідерландів та міститься на всіх нідерландських гульденах.

   Цікаво, що цією країною жінки правлять вже більше 100 років, навіть  існує  Національне свято - День  Королеви, яке відзначають особливо урочисто.

   Дивовижно, але  Нідерланди у 60–70-х роках минулого століття мали слаборозвинуте законодавство у сфері гендерної рівності, а в 1990 р. вийшли в лідери за кількістю жінок на керівних посадах. Цьому сприяли низка занодавчих ініціатив, а також активна співпраця жіночих організацій з парламентом та державними чиновниками. Була створена Рада з емансипації, яка контролювала політику рівності статей. Жінок - парламентарів у Нідерландах  не менше 40%.

 Країна має процвітаючу і відкриту економіку. Для неї характерні стабільні промислові зв’язки, незначна інфляція, значний профіцит зовнішньоторговельного балансу. Сучасні  Нідерланди посідають чотирнадцяте місце у світовому господарстві за обсягом ВВП і восьме за експортом.

Мері Макеліс4.Ірландія. Президентом Ірландії вже двічі обиралася  Мері Патрісія Макеліс. До речі, на другий термін Мері була обрана через відсутність опонентів.

До цього вона була професором Дублінського університету.У 2009 р. "Форбс" включив Мері Патрісія Макеліс у список 100 найвпливовіших жінок у світі.

 Ірландія – одна з небагатьох країн, судові органи яких були наділені спеціальними повноваженнями з ліквідації проявів гендерної дискримінації. Крім того, в країні було створено потужну систему стимулювання роботодавців, які прагнуть упроваджувати принцип гендерної рівності.

 Ірландія потрапляє до групи країн з найбільш розвинутою системою судочинства у справах забезпечення гендерної рівності. А також це  країна з високим рівнем добробуту населення. Одна із небагатьох країн, де дозволили усиновлення для гомосексуальних неодружених пар.  

 5. Німеччина. Ангела Маркель  -  федеральний канцлер Німеччини, але спочатку вона  була міністром у справах жінок та молоді. Саме тому Ангела Меркель, яка до слова не має власних дітей, багато турбується про матерів.

   Нещодавно  Правоцентристська коаліція Анґели Меркель ухвалила рішення виплачувати допомогу батькам, які не водять дитину до державного дитячого садка у розмірі 150 євро на місяць.

 У Німеччині також діє  гендерне квотування на виборах. Залежно від партії це може бути – як 40%, так і  50% місць для жінок. Також Верхня палата німецького парламенту схвалила закон, що зобов’язує великі компанії впровадити 40% квоту для жінок у раді директорів.

Журнал «Форбс» вважає Анґелу Меркель найвпливовішою жінкою сучасності. Німеччина належить до економічно високорозвинутих країн «великої сімки».

6.Швейцарія. Президент Швейцарії Евелін Відмер  є також главою уряду. Цікаво, що президент у Швейцарії  обирається строком на один рік і більше не має права обіймати цю посаду. До цього президентами були вже п’ятеро жінок.

  Муніципалітет Берн став першим  у Швейцарії, що узаконив квоти для жінок. Швейцарія  - одна з найбагатших країн світу, що має найнижчий рівень корумпованості. В парламентах та органах держуправління цієї  країни частка жінок складає 30-45%.

 У складі парламенту Швейцарії,  жінок ніколи не було менше чим 25%. Цікаво, що  виборчі права жінкам у Швейцарії були надані чи не найпізніше у світі  - у 1971р.

7.Фінляндія. Тар'я Кааріна Галонен — 11- ий президент Фінляндії, що перебувала на цій посаді двічі. Термін президентських повноважень Тар'ї закінчився у березні 2012р., але вона досі відіграє ключову роль в політичному житті Фінляндії.

  Фінляндія одна з  найперших країн світу, в якій узаконили виборчі права жінок. Це трапилося ще в 1906р., а вже через рік у парламенті з'явилася перша жінка -депутат.

    Сьогодні відсоток жінок у фінському парламенті складає  близько 40. Але представників жіночих організацій не задовольняє таке співвідношення, вони прагнуть мати 50 на 50. Цікаво, що У Фінляндії знайшла силу політика, яка підкреслює схожість чоловіка та жінки, а гендерна відмінність отримує негативне тлумачення.

Також питаннями гендерної рівності у Фінляндії  займаються чимало спеціально - створених підрозділів: Омбудсмен з питань рівності, Рада з питань рівності, Підрозділ з питань рівності тощо. 

8.Швеція.  З 1973 року на престолі править король Карл XVI Густаф. Утім, переважній більшості відома його дружина - королева Сільвія.

Саме вона є засновницею Всесвітнього дитячого фонду, який надає допомогу дітям у всьому світі.  Під патронатом королеви Швеції Сільвії діє безліч проектів щодо  підтримки жінок в різних куточках світу, зокрема й в Україні.

Жінки - парламентарі у  Швеції (47 %) мають істотній вплив на державну політику і соціальні технології, сприяючи добробуту жіночого населення. У Швеції зареєстровано найвищий рівень зайнятості жіночого населення - 80%.

    Швеція має найвищий рівень реалізації  гендерної політики рівності у світі. Міністр з питань рівноправ'я статей контролює роботу всього уряду Швеції з питань гендерної політики.

Швеція -  модель країни, яка   передбачає значне фінансування сфери соціального страхування і відпусток у зв’язку з вагітністю, пологами та  доглядом за дітьми. Приміром, у Швеції створені такі умови, що навіть жінка з немовлям на руках може бути обраною до парламенту. При ньому функціонує садочок, де депутатка може залишити дитину, або спальна дитяча кімната. Таку підтримку жінці має надавати держава, щоб жінка у дітородному віці мала рівні можливості.

Швеція - одна з найбагатших країн світу, що має стабільну економіку і рівень добробуту населення, а також країна рівних можливостей.

9.Литва. Президент Литви Даля Грибаускайте впевнено виграла вибори у 2009 р.  Політичний курс країни президент Литви перш за все спрямовує на Європу "бо там приймаються важливі для нашої країни рішення."

   Даля Грибаускайте - приклад впевненої та сильної жінки, яка знає багато мов світу та має чорний пояс з карате. Також вона ніколи не була одружена.

  У Литві запроваджена служба Контролера з рівних можливостей жінок і чоловіків, яка суворо контролює дискримінаційні прояви у суспільстві. Приміром, за рекламу, яка  зображує жінок чи чоловіків у негативному світлі, власникам реклами і тим, хто її розмістив, доведеться викласти чималий штраф.

Також у Литві успішно діє ряд громадських жіночих  організацій,  які допомагають жінкам "просуватися" у політику та бізнес. Президент Литви неодноразово підкреслювала, що вона підтримує жіноче лідерство і навіть запропонувала створити інтернет - карту прав людини, що відображала б гендерну нерівність. Президент Даля Грибаускайте заявила, що у 2013 р. Литва буде головувати у Європейському Союзі, і контролювати рішеня  гендерних питань в Європі - основна її мета.

10. Австрія. В історії Австрії ще ніколи жодній жінці не вдавалося стати президентом чи прем'єр - міністром. Але це не тому що серед них не має талановитих політиків. Скоріше навпаки.

   Австрійські жінки обрали для себе тактику "сірих кардиналів", які вміють чинити тиск на державні рішення.  Нещодавно вони домоглися змінити слова державного гімну, що на їх думку був дискримінаційним: словосполучення «Вітчизна синів великих» замінене на «Вітчизна дочок і синів великих». А замість вислову «хором братів» в тексті написали «хором радісним».

   За гендерним квотуванням, що діє законодавчо в країні, до парламенту Австрії обирається не менше 30% жінок. В уряді Австрії  більше 30% жінок.Також в країні діє ряд феменістичних організацій, що співпрацюють з владою.

  У 2007 році в Австрії було створено Міністерство у справах жінок.  Австрія з року в рік покращує показники за рівнем представленості жінок у бізнесі та на керівних посадах. Не має сумнівів, що у найближчі часи, австрійки зроблять все для того, аби президентом країни була жінка.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua