Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

воїн у давнинуЗ щитом або  на щиті.

Спартанські жінки, як пишуть  древньогрецькі  історики,  відрізнялися особливою силою волі, сміливістю, відданістю Батьківщині.

Їх промови були стримані та лаконічні. Плутарх пише, що одна з спартанських жінок, проводжаючи сина  на війну, подала йому щит  зі словами: « З ним або на ньому», тобто повернися переможцем або загинь. (У Древній Греції пораненого  чи загиблого з поля бою виносили на його щиті.)

Так  виник  крилатий вислів  «з щитом або на щиті», що має значення:  повернутися переможцем  або загинути в бою, домогтися мети або потерпіти повну невдачу .

Гвардія помирає, але не здається.

 Фраза, що  нібито належить французькому  генералу П’єру  Камбронну (1770-1842), який командував дивізією старої наполеонівської гвардії в битві під Ватерлоо 18 червня 1815 року.  

У відповідь на пропозицію англійців здатися в полон, він відповів «Гвардія помирає, але не здається». Насправді генерал Камбронн  не помер і здався в полон, будучи важко пораненим. У 1835 р. генерал Камбронн  публічно відмовився від цієї приписаної йому історичної фрази.

Проте пам'ятник генералу  був прикрашений  саме цим висловом. Після відкриття пам'ятника сини полковника Мішеля, убитого під Ватерлоо, виступили з протестом, наполягаючи на тому, що ці слова були передсмертним вигуком їх батька. Протест був підтриманий  показами свідків та очевидцями  подій. Суперечка про авторство цього крилатого вислову  французькими істориками так і не була  вирішена.

 Краще померти стоячи, ніж жити на колінах.

Вислів  з промови, яку виголосила 3 вересня 1936 року  в Парижі визначна діячка Іспанської комуністичної партії Долорес Ібаррурі.  Цей  вислів  помилково приписували  лідеру Мексиканської  революції  Еміліано  Сапата. Тим не менше Сапата висловив ту ж думку, але в іншій формі : «Краще смерть в бою, ніж життя раба». Головна думка,  яку містять ці вислови, належить  римському історикові Тациту: «Гідна смерть краще ганебного життя». Афоризм Тацита часто використовувався в бойових наказах багатьох полководців.

Тримати порох сухим.

Крилатий  вислів  вживається в значенні:  бути завбачливим та  готовим до бою,  дотримуватися заходів обережності. Приписується відомому  діячеві Англійської революції XVII ст. Оліверу Кромвелю (1599-1658). Виступаючи  3 вересня 1650 року  перед  своїм військом, яке готувалося до вирішального бою,  Кромвель сказав: «Воїни, надійтесь  на Бога, але порох тримайте сухим».

Якщо хочеш миру, готуйся до війни.

Цей  вираз  інколи  цитується  в латинській формі: «Si vis pacem, para bellum».  Належить римському історикові Корнелію Непоту, який  вперше використав його у  життєписі про фіванського полководця  і політика  Епамінонда. Відомо, що Епамінод був талановитим військовим  полководцем, який першим відкрив великий тактичний принцип: нерівномірний розподіл військ по фронту з метою зосередження сил для головного удару на вирішальній ділянці.

Втім історик  Корнелій Непот  славився тим,  що часто нехтував правилами оформлення чужих цитат, тому  вислів  «Qui desiderat pacem, praeparet bellum  (Хто бажає миру, готує війну)» зустрічається  одночасно  у римського військового письменника  Флавія Вегеція. 

Піррова перемога.

Цар Пірр в 279 р. до н. е.. здобув перемогу над римлянами в битві біля міста  Аускул  (нині Асколі-Сатріано в Італії). Але ця перемога, як розповідає Плутарх у життєписі Пірра, коштувала йому таких великих втрат у війську, що він вигукнув: «Ще одна така перемога, і ми загинули!» Дійсно, в наступному 278 році римляни розбили  армію Пірра. Звідси виник вислів «піррова перемога» у значенні: сумнівна перемога, що не виправдовує понесених за неї жертв.

Прийшов, побачив, переміг.

Слова Юлія Цезаря, якими, як передає Плутарх в  його  біографії, він сповістив одного зі своїх друзів в Римі про швидко здобуту ним перемогу  над понтійським царем Фарнаком. Римський історик Гай Светоній Транквілл в біографії Цезаря розповідає, що ці слова були написані на дошці, яку несли в тріумфальній  ході Юлія Цезаря по Риму. Вираз  часто цитують в іронічній формі, коли хто-небудь уявляє, що  йому  вдалося швидко вирішити будь-яку важку задачу.

 Є ще порох в порохівницях.

Цитата з повісті М. В. Гоголя «Тарас Бульба»:

«- А що, пани? - Сказав Тарас, перегукуючись із курінними.

- Є ще порох у порохівницях? Чи не ослабла ще козацька сила?Ще не гнуться козаки?

- Є ще, батьку, порох у порохівницях. Ще не ослабла козацька сила; ще не гнуться козаки!»

Вислів вживається на позначення готовності до боротьби, характеризує  силу  та волю народу, вміння захищати  честь та свободу.

Іду на ви.

 Князь Київської Русі Святослав, починаючи війну, заздалегідь оголошував ворогові: «Іду на вас!» («Повість минулих літ»). Крилатість  фраза отримала в редакції: «Іду на ви». Характеризує чесність намірів.

Погибоша, аки обри.

Так говориться про когось  або про щось безвісти зниклих. Вираз цей  знаходимо у «Повісті минулих  літ», авторство якого  приписується ченцеві  Києво - Печерського монастиря Нестору, що жив наприкінці XI - початку XII століття.  У «Повісті» розповідається, що приблизно в VI ст. обри (авари), підкоривши одне зі слов'янських племен,  дулібів, стали чинити  над ними всілякі  насильства. "І тоді Бог знищив їх, і не залишилось жодного мертвого обрина". Прислів'я збереглося  до сьогоднішнього дня: "погибоша, аки обри, их же несть племени, ни  наследка [роду]".

 Війна нервів.

У 1914 р., на початку Першої світової війни, німецький фельдмаршал П. Гінденбург (1847-1934), згодом президент Німецької республіки, у розмові з  журналістами зауважив: «Війна з Росією в даний час перш за все питання нервів. Якщо Німеччина і Австро-Угорщина мають міцні нерви і витримають, - а вони витримають, - то ми переможемо».  Його слова  цитували всі відомі видання на той час. Так виник крилатий вислів «війна нервів».

Патронів не шкодувати.

Вислів, що став крилатим, виник  з письмового пояснення петербурзького генерал-губернатора  Д. Трєпова, яке було розклеєно на вулицях Петербурга 14 жовтня 1905 р., за три дні до маніфесту про «свободу»;

Трєпов оголосив  населення, що  особисто  ним  відданий поліції  наказ  негайно і найрішучішим чином придушувати  будь -які заворушення: «При зустрічі опору з боку натовпу - холостих пострілів не робити  і патронів не шкодувати». Вираз  вживається як характеристика жорстокої політичної розправи з населенням.

Поганий той солдат, який не думає бути генералом.

У словнику Даля зустрічається  прислів'я: «Поганий той  солдат, який не сподівається бути генералом». Але вислів цей  став крилатим спочатку у Франції; належить  Наполеону. Щоправда первісна форма цього  крилатого  вислову була такою:  «Кожен французький солдат носить у своєму ранці маршальський жезл.»  Історики стверджують, що  французьких вояків неодноразово  підбадьорували цими словами.

 У 1819 році Людовік XVIII у своїй промові до вихованців військової школи у Сен – Сірі,  сказав: «Твердо пам’ятайте, що серед  вас немає жодного, хто б не мав у своєму ранці маршальський жезл герцога Реджіо;  чи виймете ви його – залежить тільки від вас;» ( Герцог Реджіо – генерал Удіно, який отримав звання маршала після генеральної  битви  під  Ваграмом  6 липня 1809 року).

 Переможця не судять.

Ці слова  приписують Катерині II, яка нібито висловилася так, коли  Олександр  Суворов був відданий військовому суду за штурм в 1773 р.  міста Туртукая.  Цей штурм був  зроблений Суворовим  всупереч наказу фельдмаршала Румянцева. Однак розповідь про самовільні  дії Олександра Суворова і про віддачу його під суд  вигадка, що спростовується серйозними дослідниками.

Куля - дура

Афоризм  російського полководця О. В. Суворова. У  написаному ним у 1796 р. керівництві для бойової підготовки військ «Наука перемагати»  було зазначено: «Бережи кулю на три дні, я іноді й на цілу кампанію, як  ніде взяти. Стріляй рідко, та влучно ; багнетом коли міцно. Куля може рикошетити, багнет -  не рикошетить: куля - дура , багнет  - молодець ».

 Трохи інакше ця думка викладена Суворовим в іншому афоризмі: «Багнетом може одна людина заколоти трьох, де й чотирьох, а сотня куль  летить в повітря».

Труп ворога добре пахне.

Цей крилатий вислів приписують  римському імператору Авлу Вітеллію. Один з його суперників - Марк Сальвій Отон, який претендував на трон імператора, був розбитий військом Вітеллія і заколовся кинджалом. Коли Вітеллій зі своїми супутниками досяг поля бою, і хтось жахнувся гниючих трупів, він нахабно підбадьорив його мерзенними словами: «Труп ворога пахне добре».

Гарматне м'ясо.

Крилатий вислів, що характеризує цинічне ставлення до людського життя.  Переважно вживається у значенні: солдатська маса, якою прикриваються у нерівному бою або посилають на загибель. Вперше цей вислів зустрічається у праці французького історика Шатобріана «Про Бонапарта і Бурбонів»,  де він досліджує наполеонівський режим. Шатобріан стверджує, що при Наполеоні накази до військової служби були особливо  жорстокими та цинічними. «Презирство до людського життя у Франції, - пише він, - досягло такої небаченої міри, що новобранців стали називати сировина та гарматне м’ясо».

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua