Найвідоміші українські меценатки минулого

українські меценати
  Гортаючи  шкільні підручники з  історії України, знайомлячись з культурою, освітою, мистецтвом та літературою, впадає в очі те, що  автори переважно розглядають історію через призму діяльності представників чоловічої статі. 
 
Більше того, національний характер українського народу, його душевну красу, талант і щирість дослідники й досі шукають у чоловічій (читай козацькій) звитязі та ініціативі. 
 
 А жінки, які упродовж багатьох віків історії нашого народу поряд із чоловіками виступали активними учасниками усіх суспільно-політичних процесів, залишаються поза увагою. Це не виправдано, оскільки жінки, особливо ті, що займали привілейоване становище в українському суспільстві, часто нарівні з чоловіками брали  участь у суспільнотворчих процесах, були щедрими фундаторками (засновницями) та меценатками різних установ: шкіл, монастирів, лікарень.
 
  Слід зазначити, що на українських землях, на відміну від Західної Європи, суспільне становище жінки залежало не від суспільного становища чоловіка, а від її майнового становища. І тому шляхтянки, особливо вдови, офіційно не приймаючи участі в політичному житті, але володіючи інколи величезними земельними латифундіями, мали досить значну суспільну вагу в своїх повітах.  Ініціатива жінки-шляхтянки не обмежувалася тільки домашнім господарством та вихованням дітей, а часто була спрямована на  благодійну діяльність.  Економічна незалежність жінок в Україні була справою звичайною і не викликала нарікань чи осуду чоловіків та суспільства. А тому й меценатська діяльність українських жінок вважалася звичним явищем.
 
Одним із найважливіших напрямків культурницької діяльності жінок минулого часу було заснування православних церков, монастирів, шкіл  та лікарень при них. У пом’яннику Києво-Печерського монастиря згадано дуже багато жінок, які вносили офіри на церкву. Так, вдова чернігівського скарбника Катерина Угорницька передала тому ж таки Києво-Печерському монастирю всі свої численні маєтності. Це чимало, зважаючи на те, що  шляхтянки володіли сотнями поселень: наприклад, Ганна з Острозьких Ходкевичів, володіла 106 поселеннями, що нараховували 6813 димів, а Катерина Замойська - 83 поселеннями.
 
 Втім, аби оцінити внесок українських жінок в розвиток національного життя, освіти та культури,  пропонуємо для ознайомлення  далеко не повну картину причетності українських  жінок - меценаток до державницької праці.
українські жінки -меценати
 
Як бачимо, культурницька, меценатська та  благодійна діяльність українських  жінок на користь православної церкви й освіти була досить поширеним явищем. Її інтенсивність значно посилилась у другій половині XVI— першій половині XVII ст., в період формування національної свідомості українського народу. Завдяки старанням жінок-шляхтянок прибічники православної віри отримували значну моральну і матеріальну підтримку.
 

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...