Олімпія де Гуж – гільйотина, як плата за свободу жінки

    Подумати тільки: всього двісті років тому жінці  відрубали голову лише за те, що вона вимагала рівності в шлюбі та права голосу на виборах. Француженка Олімпія де Гуж біля гільйотини трималася достойно: «Якщо жінка гідна зійти на ешафот, то вона гідна увійти і до парламенту»  -  її слова  стали крилатими  та пророчими.

     Франція – це країна людей, які цінують свободу. Саме там  у XVIII ст.. зародився жіночий рух, який  сприяв тому, що сьогодні жінка може вільно навчатися,  працювати та брати участь у виборчих процесах. Ми сприймаємо ідею рівності  як щось звичне і часто не здогадуємося, яку плату несли жінки за свої погляди та ідеї.

         Олімпія де Гуж не мала вищої освіти, бо то були часи, коли жінкам заборонялося навчатися. Але коли вона мала виступи на Національних зборах,чоловіки, затаївши подих, слухали її промови.

 

  Природний розум  і талант Олімпії підняв на боротьбу французьких жінок. Щонайперше вони вимагали визнання права на освіту. І невдовзі було запроваджене спільне навчання хлопчиків і дівчаток. Потім жінки звернулися з петицією до короля. Вони просили дати їм можливість займатися жіночими ремеслами «не для того, щоб скинути з себе владу чоловіків, але що б підтримати своє життя». Їх прохання не було почуте. У жовтні 1789р. Понад 8000 жінок, вимагаючи хліба!!!, попрямували до Версалю. Жінки, чи не вперше усвідомили себе силою, здатною захистити життя своїх дітей.

         Француженки під керівництвом Олімпії де Гуж пішли далі та стали вимагати представництва в парламенті, але Конституція 1791р. їх вимог не задовольнила.  Жінка була віднесена до категорії «пасивних» громадян, які не мали права голосу та жодних цивільних прав.

   Тоді Олімпія де Гуж створила знаменитий маніфест  на захист прав жінок - Декларацією прав жінки і громадянки. У декларації вперше в історії була сформульована вимога рівноправності жінок і чоловіків перед законом: «жінка народжується і залишається вільною і рівноправною з чоловіком перед обличчям закону».

Ст. 6 проголошувала: «Закони повинні виражати загальну волю, всі громадяни, як жінки, так і чоловіки, повинні особисто або через своїх представників сприяти законотворчості. І чоловіки, і жінки повинні бути рівні перед законом, мати однаковий доступ до державних постів, почестей, громадської діяльності згідно їх здібностям і на підставі їхніх талантів».

     Олімпія де Гуж висловлювала надзвичайно сміливі погляди для того часу. У Франції вирувала революція,  тривала економічна криза, нестабільність та бідність стала звичною у країні. Олімпія наполягала на створенні державних майстерень для безробітних. Вона була противницею смертної кари та протестувала проти смертного вироку Людовику XVI і його сім'ї. Вона захищала рабів у колоніях та писала гострі політичні памфлети.

         Після доносів  її заарештували, а потім в листопаді 1793р. стратили за вироком революційного трибуналу на гільйотині як «ворога революції» та роялістку. Так Олімпія де Гуж за свої погляди та ідеї заплатила життям.

   Але  текст Декларації прав жінки та громадянки за багато років не втратив своєї актуальності. Жінки отримали все те, що колись було недосяжним, але становище сучасної жінки значно програє позиціям чоловіків.

   Як і багато років тому,чоловіки продовжують домінувати у владі та бізнесі. Як і раніше, жінки отримують заробітну плату меншу, ніж чоловіки, на домашню роботу витрачають до 35 годин на тиждень, а  серед директорів корпорацій у світі – менше 7 відсотків жінок.

 Втім, заклики Олімпії де Гуж були почуті та поширилися у світі як яскраве полум’я, яке неможливо загасити. І хоча у самій Франції жінки отримали право голосу лише через 156 років після Великої Французької революції, це ніскільки не применшує значення боротьби француженки за права жінок усього світу. На честь Олімпіі де Гуж у 2006 році була названа одна з площ Парижу.

 

 

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...