Село і жінка: українська сага

    Українська жінка на селі, це та що встає раніше Бога: о 5 годині ранку. Вона сонно плентається до хліва, де на неї чекають корови. Добре, коли вони за ніч не дуже в лайні, а то доводиться  їх мити холодною водою.

    І корові, і жінці не дуже до душі  така ранкова процедура. Тому корова разів п’ять влучно заліпить хвостом жінці по обличчі, а коли хвіст прив’язаний, то ногою виб’є  відро.

  Тоді жінка побажає корові «аби ти здохла» ,  але за розлитим молоком не жалкуватиме : його приймають за безцінь. Так починається ранок українських жінок, що живуть на селі.

   Далі – звична схема: жінка готує їсти на всю родину. Так як в Україні лише 43% домогосподарств мають центральне газопостачання, багатьом  жінкам досі приходиться користуватися  дровами. Тоді тільки встигай, то борщ закипів, то каша пригоріла, то  кіт сир  з’їв,  поки на городі цибулю рвала. А тут дітей вже до школи треба будити і чоловік голодний з косовиці прийшов.

   За сніданком сільська жінка прислуговує за столом, слідкує аби ніхто не залишився голодним. Сама не їсть – не хоче, бо перекусила, не голодна, іншим може не хватити. Величезна гора брудного посуду знищує повністю  апетит у  жінки. Вона гріє воду, одягає фартух і на годину занурює свої порепані руки у сальну воду. Потім швидко біжить до хати: підмести, прибратися, а то ще  зайде  сусіда та й скаже: « Ото господиня, три городи  – одна диня».

      Далі - ще страшніше: подвір’я української жінки на селі повниться всілякою живністю, яка має звичку пищати, квоктати, гелготати, рохкати, мукати, мекати і т.д І все це також хоче їсти! І українська жінка у 21 стол. бігає по полях та городах із серпом в руках, аби все це прогодувати. При цьому вона встигає ще  й на роботу якусь піти, хоча в селах України повне безробіття.

 За підрахунками соціологічного обстеження Держкомстату України навантаження на  українську жінку в селі  щоденно становить 15 год. 24 хв! Це перевищує будь-які фізіологічні норми. Тож не дивно, що  кожна четверта  сільська жінка має серйозний діагноз.

      В Україні вже майже зникли колгоспи, в яких важко працювали жінки. Нарівні з чоловіками вони сіяли, горали, вантажили, ковтали пилюку на току. І заробляли свої принизливі трудодні, за які сьогодні ще й досі не отримали пенсії.

  Розумні дядьки з телевізора сказали жінці, що Україна – це Європа, а пенсію там дають пізно. Тільки дядьки не сказали, що у Європі люди живуть, а не жевріють. 

   Українка, що тягне на собі сімейне ярмо, що швидко старіє  і спрацьовується, що проживає своє життя у постійній праці, рутинно, нецікаво та сіро, - не хоче більше такого життя! Вона протестує, робить виклик бідності  і в пошукає кращої долі вирушає за кордон.

    Бідність принизлива, а українська жінка – свята. Навіть будучи змученою працею, нестатками, обділена увагою та розкішшю, тою, що пережила голод, репресії, колективізації та непи, українська жінка залишається Величною. Вона народить, виплекає, виростить, напакує торби, віддасть останній хліб на столі, вивчить дітей, купить їм хату, допоможе глядіти внуків...

         А одного дня, зібравши свої скромні пожитки поїде в нікуди, в чужі краї, де її ніхто не чекає. Там, на чужині, вона мовчки доглядатиме чужих дітей, чужих батьків, і ніхто не здогадається, як боляче стискається її серце. Як  важко їсти заморську смакоту, коли твої діти в Україні  голодні. Як мучить совість, коли виконуєш забаганки вередливої пані, а десь помирають твої недоглянуті батьки.

  І жінка буде довго плакати, після розмов  з дітьми по скайпу, і буде висилати гроші, намагаючись зняти провину за обділену ласку, яку вона так і не відчула на собі….

Сага про сільську жінку                         

     вона встає 
     коли Бог ще спить 
     розчісує волосся 
     доїть корову 
     будить захмелілого чоловіка 
     поснідавши 
     президент 
     згадує про те 
     з ким зустрічався вчора 
     що обіцяв народу 
     кого нагородив 
     помолившись 
     вона думає 
     що зварити їсти сьогодні 
     у що вдягнути дітей 
     коли заплатять 
     чоловікові на роботі 
     сільська жінка 
     не співає пісень 
     просто так 
     хіба захмелівши 
     на весіллі 
     на проводах 
     на хрестинах 
     президент 
     приймає високопоставлені 
     делегації 
     обіцяє виплатити 
     пенсії і зарплати 
     летить персональним літаком 
     на відпочинок 
     вона 
     народжує дітей 
     ходить щовесни за плугом 
     носить на базар сметану 
просто так 
сільська жінка 
не співає пісень 
хіба що 
захмелівши 
     на весіллі 
     на проводах 
     на хрестинах 
     президент 
     підписує нові закони 
     вояджер 
     прямує у глиб всесвіту 
     Дніпро 
     несе свої води в море 
     вона 
     білить хату 
     вбирає наречену 
     обмиває небіжчика 
     аж тоді 
     коли Бог вже спить 
     сільська жінка 
     співає пісню.

Михайло Батіг

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...