Право бути обраною

     Виборче право жінка здобула всього лише 100 років тому. Це стало можливим завдяки довгій та важкій  боротьбі жінок за політичні права.

     За цими роками – сотні розтерзаних жінок, що в різні часи називалися відьмами, революціонерками, ворогами народу, злочинцями тощо.

  Жінки відверто протестували проти дискримінації своїх виборчих прав і часто були змушені  йти на радикальні кроки – перекривати вулиці, приковувати себе кайданами до огорож, влаштовувати масові безлади, багатотисячні демонстрації та маніфести.

      У 1848 р. в американському місті Сенека відбулася перша в світі Конференція за виборчі права жінки. Її учасниками були переважно жінки, але відомо, що делегатами конференції було 40 чоловіків.

   Наслідком конференції  було проголошено, що «жінка – не лише мати, а й самостійна особистість, і її відносини з державою мають бути безпосередніми, а не через чоловіка чи сина.»  Невдовзі штат Вайомінг став першим в світі, хто надав жінкам право голосу.

    Британкам пощастило більше – за їх виборчі права боролися чоловіки, як справжні джентльмени. Так, видатний  філософ Джон Стюарт Міль палко відстоював ідею, що жінка не лише має право вибирати, вона повинна мати право бути обраною. У 1867 році він  виступив у парламенті з петицією, в якій ставилися вимоги надати жінкам виборче право. Для того часу це були дуже сміливі слова, що підняли хвилю боротьби жінок за свої виборчі права.

   В Російській імперії, до складу якої входила Україна, також були спроби розглянути питання участі жінок у виборах. Генерал – губернатор Київської губернії Олексій Ігнатьєв на одній з Нарад  запропонував розглянути питання щодо надання жінкам права обирати членів Державної Думи. Але імператор Микола II, що обіцяв надати кожному громадянину виборче право, затвердив «Порядок проведення виборів» за яким заборонялося брати участь:

 а) особам жіночої статі;

б) особам, які молодші 25-ти років;

в) військовослужбовцям;

г) поліцейським чинам;

д) особам, які засуджені;

е) особам без громадянства».

       Провідна активістка жіночого руху  того часу П.Н. Аріян сказала так: «Участие женщин в законодательстве страны – один из тех проклятых вопросов, который вызывает самую яростную борьбу.

    Даже сторонники равноправия, члены партий, в которых вопрос избирательного права женщин входит как неотъемлемая часть их программы, трусят этого вторжения женщин в активную жизнь, и всякий раз, когда из области теории приходится переходить к практике, откладывают решение этого вопроса за несвоевременностью».

   Далека і маловідома нам Нова Зеландія, у 1893 р.стала першою країною в світі, що надала жінкам виборче право. Більшість розвинутих країн затвердили подібні закони після Другої Світової війни.

     Не у всіх країнах сприймали схвально право жінки обирати та бути обраною. Як не дивно, але найбільший опір чинила Швейцарія та Ліхтенштейн. Парламентарії неодноразово намагалися проголосувати за  визнання рівності виборчих прав чоловіків та жінок, але спромоглися на це лише у 1971р. (Швейцарія) та 1984 р.(Ліхтенштейн).

 Хронологію отримання виборчого права жінками за 100 років:

 1893 Нова Зеландія

 1902 Австралія

1906 Фінляндія

1913 Норвегія

1915 Данія, Ісландія

1917 Росія (було проголошено, але фактичноне реалізовано)

1918 Канада, Україна

1919 Австрія, Німеччина, Нідерланди, Польща,Швеція, Люксембург, Чехословаччина

1920 США

1922 Ірландія

1928 Велика Британія

1929 Еквадор

1930 Південна Африка

1931 Іспанія, Шрі-Ланка, Португалія

1932 Таїланд

1934 Бразилія, Куба

1936 Коста-Рика

1937 Філіппіни

1941 Індонезія

1942 Домініканська Республіка, Уругвай

1945 Франція, Угорщина, Італія, Японія, В’єтнам, Югославія, Болівія

1946 Албанія, Румунія, Панама

1947 Аргентина, Венесуела

1948 Ізраїль, Корея

1949 Китай, Чилі

1951 Непал

1952 Греція

1953 Мексика

1954 Колумбія

1955 Нікарагуа

1956 Єгипет, Пакистан, Сенегал

1957 Ліван

1959 Марокко

1962 Алжир

1963 Іран, Кенія, Лівія

1964 Судан, Замбія

1965 Афганістан, Гватемала

1971 Швейцарія

1977 Нігерія

1978 Люксембург

1979 Перу, Зімбабве

1986 Ліхтенштейн

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...