Права вагітних жінок та матерів

права жінок та матерівНезважаючи на декларативні гарантії держави щодо пріоритетності розвитку сім'ї, важливості материнства та дитинства, закріплений у нормативних актах соціальний та правовий захист вагітних жінок, все-таки сьогодні величезна кількість вагітних жінок та жінок-матерів в Україні стикається з недотриманням роботодавцями їх трудових прав.

    Однією з основних причин такого негативного для жінок розвитку відносин з роботодавцем є, на мій погляд, правова неосвіченість жінок та страх втратити роботу.  

Зрозуміло, для роботодавця головне максимальний дохід при мінімальних затратах, тому йому не вигідно мати у своєму штатному розписі вагітну жінку або жінку з малолітньою дитиною, які мають дещо нижчу працездатність та значно ширші права, ніж інші працівники.

  Тому часто роботодавці шукають будь-яку причину відмовити вагітній жінці при прийнятті на роботу або вмовити таку жінку написати заяву на звільнення за власним бажанням.

   Основним регулятором відносин жінок з роботодавцями, який законодавчо закріплює трудові права жінок  є чинний Кодекс законів про працю України, прийнятий ще в 1971 році з наступними змінами та доповненнями. Правам жінок, зокрема, присвячена ціла глава ХІІ. Проаналізуємо деякі задекларовані норми щодо трудових прав жінок.

Так, роботодавцям забороняється:

 

1) тимчасово переводити на іншу роботу вагітних жінок, жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до шести років, а також осіб віком до вісімнадцяти років без їх згоди (ст.33);

2) залучати до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направляти у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (стаття 176);

3)  відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власник або уповноважений ним орган зобов'язані повідомляти їм причини відмови у письмовій формі. Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено у судовому порядку (ст. 184).

4) звільняти вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

Крім того, вагітні жінки та жінки, які мають дітей до 3-х років  мають право на:

1) переведення на легшу роботу (на підставі медичного висновку) (ст. 178);

2) отримання оплачуваної відпустки у зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів (ст. 179);

3) отримання відпустки за бажанням жінки  для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства (ст. 179);

4) додаткові перерви для годування дитини віком до півтора року не рідше ніж через три години тривалістю не менше тридцяти хвилин кожна, крім загальної перерви для відпочинку і харчування, додаткові перерви для годування дитини (ст. 183);

5)  у разі необхідності отримання путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах (ст. 185);

6)  організацію на підприємствах і в організаціях з широким застосуванням жіночої праці  дитячих ясел, дитячих садків, кімнат для годування грудних дітей, а також кімнат особистої гігієни жінок (ст.186).

     Звісно, більшість норм залишаються просто на папері, рідко хто з жінок вимагає від роботодавця переведення на легшу роботу чи путівку в санаторій, однак знаючи свої права кожна жінка може спробувати реалізувати їх або захистити. На жаль, лише поодинокі сміливці наважуються вказати роботодавцю на порушення своїх прав та вимагати усунення такого порушення, а у разі відмови чи звільнення звертаються за захистом своїх прав до суду.  І дарма.

    Судова практика показує, що у разі звільнення роботодавцем вагітних жінок та жінок, які мають дітей до трьох років, суди переважно задовольняють позови про поновлення їх на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. У такому разі роботодавці виплатять вам немалу суму коштів і наступного разу перед тим, як порушувати ваші права, добре подумають, чи варто це робити.

    Тому, при всій недосконалості законодавства та сваволі роботодавців можна спробувати реалізувати і захистити свої права, знаючи їх. Тим більше, що сьогодні є широкі можливості звернутись за безкоштовною консультацією на юридичних форумах, до громадських організацій, державних інспекцій з охорони праці, управлінь сім'ї та молоді, до суду. Тому ваші права у ваших руках!!!

Автор статті:  начальник юридичного відділу Повне товариство   «Ломбард «Україна», член Асоціації правників України Алла Венгер 

Сайт "Жінка - онлайн" вдячна автору статті Аллі Венгер  за співпрацю та розуміння.

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...