Шлюбний договір – необхідність, а не примха

Автор статті:  начальник юридичного відділу Повне товариство  «Ломбард «Україна», член Асоціації правників України Алла Венгер

    Про непопулярність шлюбних договорів в Україні говорить такий факт: у 2010 році зареєстровано понад 300 тисяч шлюбів, а укладено всього 1037 шлюбних договорів.  За останні роки спостерігається незначна тенденція по зростанню укладених  шлюбних договорів в Україні. І це засмучує.

  Щоденно тисячі жінок потерпають від  сімейного насильства і не можуть покласти цьому край через вагому причину – відсутність власного житла. Адже до одруження вони не задумувалися, як будуть ділити майно в разі розлучення. 

    Або ще такий варіант – чоловік, якого ви кохали до шлюбу і були впевнені у взаємності, враз виявився підлим боягузом – пішов від вас, прихопивши з квартири всеньке спільно нажите майно. Для уникнення таких випадків існує шлюбний договір, уклавши який ви частково застрахуєте себе та своїх дітей від можливих неприємностей. Людські почуття занадто мінливі, аби сподіватися на їх вічність – тому не ігноруйте шлюбний договір.

  Серед причин непоширення шлюбних договорів в Україні найсуттєвішими є історичні передумови:

- поняття «шлюбний договір» у Радянській Україні не існувало, шлюбний договір прийшов до нас лише у 1992 році;

- ментальне розмежування любові і майнових інтересів (для більшості наречених є неприйнятним навіть обговорення майнових питань при укладенні шлюбу, зазвичай через наївність, властиву для молодят);

- правова несвідомість (нерозуміння поняття «шлюбний договір», його змісту і значення).

У цій статті спробуємо з'ясувати, що таке «шлюбний договір», як і для чого він укладається.

     Отже, для початку, варто зазначити, що шлюбним договором регулюються лише майнові відносини між подружжям, а саме майнові права і обов'язки. Тобто, в Україні, на відміну від США, скажімо, у шлюбному договорі не можна передбачити особистих немайнових прав та обов'язків, наприклад, методів виховання дітей чи особливостей сексуальних відносин між подружжям.

    За законодавством України, шлюбний договір може регулювати, зокрема, правовий режим майна. Так, за загальним правилом, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Шлюбним договором можна передбачити, яке майно є власністю дружини, а яке – чоловіка, кому яке майно буде належати після розлучення.

    У разі вселення одного з подружжя в житло іншого з подружжя, у шлюбному договорі можна домовитись про порядок користування цим житлом, в тому числі і родичами подружжя. Прописати у шлюбному договорі можна і про утримання одного з подружжя, сплата аліментів тощо.

    Серед населення існує помилкове твердження, що шлюбний договір можна укласти лише під час реєстрації шлюбу. Насправді, Сімейним кодексом України передбачена можливість укладання шлюбних договорів як під час реєстрації шлюбу, так і перебуваючи у шлюбі. Важливо звернути увагу на форму шлюбного договору. Це має бути виключно письмова форма з нотаріальним посвідченням.

   Подружжя може змінити або відмовитись від шлюбного договору. Але лише за взаємною згодою, одностороння зміна чи відмова не допускається. Проте, суд на вимогу одного з подружжя може розірвати шлюбний договір або визнати його недійсним. Суди у таких справах з'ясовують, чи не зменшено шлюбним договором обсяг прав дітей, чи не ставить він одне з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище, чи не передається за шлюбним договором у власність одному з подружжя нерухоме майно чи інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

    Крім того, шлюбний договір може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України, зокрема, якщо буде доведено, що було відсутнє вільне волевиявлення одного з подружжя, недотримана нотаріальна форма, шлюбний договір не спрямований на реальне настання правових наслідків, не відповідає моральним засадам суспільства тощо.

   Отже, шлюбний договір покликаний врегулювати майнові відносини подружжя, як під час перебування у шлюбі, так і в момент розірвання шлюбу, таким чином, не допустивши значної кількості конфліктів між подружжям. Проте, як показує практика, при розірванні шлюбів значна частина «половинок» все одно оскаржує шлюбні договори, вважаючи, що шлюбним договором їхні права порушені. Тому, у разі укладення шлюбного договору, мають перш за все бути дотримані всі формальні тонкощі, передбачені законодавством.

   Таким чином, дорогі жінки, якщо Ви зважились на шлюбний договір, уважно читайте умови договору і у разі незгоди, вносьте свої пропозиції або відмовляйтесь від підписання невигідного Вам шлюбного договору. Якщо Ви не розумієте чогось або не впевнені, зверніться за юридичною допомогою. У будь -якому випадку, краще знати свої права,  аніж потім все життя потерпати від того, що Вам нав'язали. Для сучасної жінки шлюбний договір має бути не примхою, а необхідністю!

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...