Україна бореться з домашнім насиллям чи узаконює його?

конференція Подолання насильства щодо жінок та викорінення гендерних стереотипів у ЗМІ (що часто провокують зневажливе ставлення до жінок) стали темою Міжнародної конференції, що відбулася  4 березня  у Києві за участю іноземних гостів,  експертів з гендерної тематики, громадськості та журналістів.
 
    За офіційними даними Світового банку  понад 700 мільйонів жінок у світі нині потерпають від домашнього насилля. За неофіційною статистикою – більше мільярду жінок, тисячі   яких помирають внаслідок побоїв.
 
 Щодо України, то тільки в минулому році на гарячу лінію Міжнародного жіночого правозахисного центру"Ла Страда" надійшло понад 7725 звернень, 70% яких стосувалися насилля в сім’ї.
    Надзвичайний і Повноважний Посол  Королівства Швеція в Україні Андреас фон Бекерат зауважив: "війна, що триває  на сході України  здійснює травмуючу дію  на величезну кількість людей. Як наслідок,  збільшується та посилюється агресія і насилля в суспільстві. Це не може не позначитися на українській родині. Існує особливий ризик загострення стосунків в тих сім’ях, члени яких побували у зоні військових дій. Держава має бути насторожі цієї проблеми та  вчасно  надавати  психологічні послуги тим, хто цього потребує найбільше – внутрішньо переміщеним особам та учасникам АТО. Громадські організації мають допомагати державі на цьому етапі, оскільки обсяг роботи в цьому напрямку значний".
 
Поствоєнне суспільство, на думку багатьох експертів, неминуче зіштовхнеться з так званою  «втомою співчуття», що викликається особистісною спустошеністю та усвідомленням власного безсилля перед наслідками війни. 
 
Депутатка ВРУ, член міжфракційного об'єднання "Рівні можливості" Ірина Луценко у своєму виступі звернула увагу на проблему  зґвалтування жінок  на сході України, де триває війна: «Ми бачимо, що жінок гвалтують. Дуже багато фактів, і ці факти фіксуються і представниками місії ООН. Ці жінки ґвалтуються, вони замовчуються, багато з них не доживають до сьогоднішнього дня, не можуть перетнути кордон цієї окупаційної зони. Ця пропаганда діє на сьогоднішній день в тій самі Росії...»
 
Також на конференції велику увагу було  надано питанням викоріненню  гендерних стереотипів  у сучасних ЗМІ.  За даними Інституту масової інформації, що проводив моніторинг видань з точки зору гендерного балансу,  лише кожен 5-й експерт, який залучається ЗМІ, є жінкою. Лише кожен 4 –й матеріал  присвячений жінці як героїні. Зазвичай це несерйозні публікації, світська хроніка та плітки про сімейне життя відомих людей. А така проблема як домашнє насилля взагалі ігнорується у ЗМІ. 
 
Катерина Левченко    Ми  звернулися до  Президентки міжнародної правозахисної організації «Ла Страда» Катерини Левченко (на фото) з проханням прокоментувати нещодавні зміни в законодавсті України, що стосувалися покарання за насильство в сім’ї.
 
- Пані Катерино, сьогодні експерти багато говорили про боротьбу з насильством, але ми знаємо, що нещодавно депутати Верховної Ради проголосували за вилучення норми про покарання у вигляді штрафу та виправних робіт за насильство в сім’ї. На вашу думку, це позитивне рішення чи негативне?
 
Це дуже важливе запитання. Дійсно, була  вилучена така санкція як штраф зі статті 173.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З моєї точки зору це контроверсійний документ, тобто він достатньо суперечливий. З однієї сторони, штрафи не є ефективним засобом покарання. Норма про виправні роботи також  вилучена, але залишаються громадські роботи.
 
Я хотіла б зауважити окремо про штрафи – якщо ми подивимося на статистику державної судової адміністрації, то штрафи складали майже 90% всіх судових  вироків, які виносилися за фактом насильства в сім’ї. Більшість випадків домашнього насилля вчинюється у стані алкогольного сп’яніння і здебільшого по відношенні до жінок (93% постраждалих).
 
Тобто, коли жінка подавала заяву про  факт скоєння насильства по відношенні до неї, то найчастіше потім вона  й була змушена платити штраф, бо її чоловік, як правило, не є платоспроможним . Тобто замість покарання правопорушника, каралася сама потерпіла і родина в цілому. Хоча це не такі великі гроші,  але  для сім’ї , яка є не дуже багатою, будь –які гроші є великими.
 
Яка ж це  була сума?
 
 Це  були різні суми штрафу, що  залежали від прожиткового мінімуму: 51, 85, 170 гривень. Але сам факт, що постраждала  має  платити штраф за людину, яка вчинила над нею насильство, відігравав негативну психологічну роль. Дуже багато жінок  дізнавшись, що потрібно при  цьому ще й платити гроші за правопорушника, були  готові забирати заяви про факти скоєння насильства в сім’ї. Ми цю ситуацію фіксували багато років і говорили про те, що штрафи не є ефективною формою покарання. Тобто це позитив.
 
Що є негативним в цих змінах? 
 
Вилучені санкції про  штрафи та виправні роботи, залишилися громадські роботи. Але що є взамін? Справа в тому, що Конвенція Ради Європи  про попередження насильства над жінками  та насильства в сім’ї  має бути криміналізована і насильники мають нести відповідне та адекватне покарання. На сьогоднішній день найбільшим та єдиними покаранням  за домашнє насилля  в Україні є арешт на термін до 15 діб, залежно від того як вирішить суд.  Власне, повернувшись з в’язниці, правопорушник з яким не здійснювалася жодна корекційна програма, й надалі  буде залишатися насильником, але ще більш озлобленим за те, що він відбував покарання. 
 
Також є  величезне питання щодо спроможності  Міністерства внутрішніх справ  виконувати цей вид стягнення, тому що люди мають  знаходитися в ізоляторах тимчасового утримання в спеціальних закладах для адмінзаарештованих. Працюючи колись радником міністра внутрішніх справ з прав людини, я знаю,  у якому стані ці ізолятори  -  їх не вистачає, вони переповнені. В  минулому році було зафіксовано  біля 150.000 заяв за фактами скоєння насильства в сім’ї. Давайте уявимо собі, що навіть якщо частина з них буде задоволена судом і буде накладено стягнення в адміністративному арешті, виникає питання  де будуть відбувати покарання правопорушники? Ізолятори тимчасового утримання переповнені!
 
Знаючи про те, що між правоохоронними органами  та судовою  гілкою влади завжди є порозуміння, то зрозуміло, що коли будуть приводити таку особу до суду, то правоохоронці будуть робити все можливе, аби правопорушник не отримав покарання у вигляді арешту.  Що стосується громадських робіт, то ви знаєте, що в Україні це не дуже популярний вид відбування покарання. Він більш поширений  за кордоном. В мене є сумнів, що це дієвий вид покарання у боротьбі з домашнім насиллям.
 
То який же вихід із врегулювання даного питання?
 
Вихід один  - криміналізовувати домашнє насильство, вносити зміни до Кримінального Кодексу України, тобто робити те, що вимагає Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. 
 
Отже, підсумовуючи, можна зробити такий висновок – що наразі реального покарання для людини, яка систематично здійснює домашнє насилля – не існує. Тобто, коли лише жінку побили до смерті або завдали каліцтва, можна розраховувати на адекватне покарання?
 
На жаль, так. У нас є багато  випадків звернення на гарячу лінію, коли  нам скаржилися жінки, яким місцеві правоохоронці відповідали так : «ну от коли тебе вб’ють , тоді й звертайся» … Нині фахівці Міжнародної правозахисної організації «Ла Страда» беруть участь у підготовці працівників патрульно – постової служби щодо попередження насильства в сім’ї, торгівлі людьми, але без законодавчих змін у нас на сьогодні злочинець залишається не покараним.
 
Олександр ГрабчукТакож ми звернулися за коментарем з питання відміни таких санкцій як штраф та виправні роботи  за насильство в сім’ї  до адвоката Олександра Васильовича Грабчука.
 
"Статья 173-2 Кодекса Украины об административных правонарушениях предусматривает ответственность за совершение насилия у семьи, невыполнения защитного предписания или непроходжение коррекционной программы.
 
Под совершением насилия в семье следует понимать любые действия физического, психологического или экономического характера - применения физического насилия, которое не доставило физическую боль и не повлекло телесных повреждений, угрозы, обиды или преследования, лишения жилья, еды, одежды, другого имущества или средств, на которые потерпевший имеет предусмотренное законом право и тому подобное, в результате чего могла быть или был нанесен вред физическому или психическому здоровью потерпевшего.
 
А также невыполнение защитного предписания лицом, относительно которого он вынесен, непроходжение  коррекционной программы лицом, которое совершило насилие в семье.
 
Такие действия лица, которое совершило указанное правонарушение, на данное время караются общественными работами, административным арестом. Раньше карались такие действия наложением штрафа, а также исправительными работами. (ст. 24 КУоАП). Эти изменения были внесены по закону  № 187 - VIII от 12.02.2015.
 
По моему мнению законодатели хотели сделать наказание указанным правонарушителям тяжелее. Считаю, что такие Законы Украины будут действенными и действительно лица виноваты, в совершении правонарушения, предусмотренного в. 173-2 КУпАП. Кроме того считаю, что за такие деяния лица должны не привлекаться к административной ответственности, а к криминальной".
 
Фоторепортаж з Міжнародної конференції з питань подолання насильства щодо жінок та гендерних стереотипів у ЗМІ. Модератор зустрічі: Андрій Куліков, журналіст медіа -експерт. Київ, 4 березня 2015

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...