Зірка по імені Сонце

       Що ми знаємо про сонце? Наші уявлення про головне небесне світило поверхові та застарілі. У вікно зазирнув ранковий сонячний промінь і відбився на стіні веселим зайчиком. Почався новий день. Поба­чивши цей промінь, ми, звичайно, не подумали, що перш ніж освітити кім­нату, він вісім хвилин поспішав до нас крізь космічні далі. Поспішав, щоб оживити, освітити, зігріти, подарувати світло, яке для людства незамінне.

         Сонце — найближча до нас зірка, і тому астрофізики вивчили її набагато краще, ніж віддалені світила. Сьогодні нікому не треба доводити, що Сонце — джерело життя на землі.

   Стародавні люди, інтуїтивно відчуваючи зв'язок всього живого з Сон­цем, жахалися, коли серед білого дня сонячне світло починало меркнути. Сонячне затемнення у них викликало справжній жах - чи не злий дракон зби­рається поглинути його, щоб погубити людей? Зчинявся лемент. І, зви­чайно ж, «наляканий дракон» покидав Сонце. З-за темного кружала раптом виривалися сліпучі бризки сонячних променів, викликаючи загальну ра­дість.

       Давно минули часи, коли люди відчували жах перед затемненням. Тепер уже навіть школяр може пояс­нити це явище: кутові розміри Місяця і Сонця майже збігаються, і коли за невблаганним небесним розкладом Місяць виходить на пряму, що з'єднує Сонце і Землю, місячна тінь — еліп­тична пляма — падає на земну по­верхню і мчить з надзвуковою швид­кістю.

         Сонце, що дає нам життя, все ще є загадкою для нас. На Землі ми вважаємо урага­ном вітер, що рухається із швидкістю 150 кілометрів на годину. На Сонці ж атмосферні рухи з такими швидкос­тями сприймалися б як нерухомість: адже там, особливо у верхніх шарах сонячної атмосфери, вони мають швид­кість 150 кілометрів на секунду! «Ри­сові зерна» немов перекидаються хви­лями вируючого океану сонячної по­верхні. Ці хвилі викликані сонячною конвекцією — добре відомою тенденці­єю гарячого газу підніматися, а холод­ного — опускатися.

   Навіть коротке знайомство з деякими сонячними явищами ясно говорить про те, що життя нашого світила досить складне і бурхливе. Сонце — одвічно   вируючий океан.  Із шкільної парти ми знаємо, що все наше оточення перебуває чи в рідкому, чи в твердому, чи в газоподібному стані. Денне світило — це приклад четвертого   стану   речовини,   що зветься плазмою.         

   На видимій поверхні   Сонця — фотосфері — температура перевищує п'ять з половин тисяч градусів, а в   центрі сягає двадцяти мільйонів градусів.

         В давнину Сонце вважали згустком вогню — простого вогню, як той, що горить у печі. Якби воно складалося скажімо, з кам'яного вугілля, то при всій велетенській масі цілком вигоріло б за кілька тисячоліть. Звідки ж, черпає Сонце невгамовну енергію? Чим пояснити, що протягом близько шести мільярдів років воно вилучає благодійне тепло?

       Пошуки «сонячного палива» тривали всю першу половину   нашого століття. Справа прояснилась   тільки відкриттям   квантової   механіки — про рух частинок у мікросвіті. Квантова механіка   передбачала незвичайний ефект, що не має аналогії в світі великих тіл: він був названий «тунельним ефектом». Прогрес теорії дозволив видатному фізику Гансу Бете відшукати у 1939 році ядерні цикли, за якими водень на Сонці перетворюєть­ся в гелій при температурі... всього десять мільйонів градусів. Ця термо­ядерна гіпотеза отримала загальне визнання.

         А все ж таки — десять мільйонів градусів! Чи така температура там, у сонячних надрах? Розжарена сонячна корона іноді розпалюється ще більше. Над актив­ними центрами її температура сягає десяти мільйонів градусів, тоді відбу­вається потужний вибух — сонячний спалах. За кілька хвилин виділяється незмірна енергія, майже в сто разів більша за ту, що ми мали б при спа­люванні всіх відомих запасів вугілля, нафти і газу. Зрозуміло, тільки дуже незначна частина цієї енергії попадає на Землю: більшість її розсіюється в просторі.

         Але важливе інше. При спалахах виникає жорстке уль­трафіолетове та рентгенівське випро­мінювання і відбуваються викиди час­тинок з великими енергіями — так зва­них сонячних космічних променів.  На Землі порушується радіозв'язок, дають неправильні показання навігаційні прилади суден та літаків - Землею проко­чується «відлуння сонячних бур». Це відлуння ми, земляни, відчуваємо все частіше. Скажімо, сонячна активність впливає на зміни щільності верхньої атмосфери там, де літають штучні су­путники Землі. Коли щільність зрос­тає, тривалість життя супутника на орбіті зменшується.

Наскільки важ­ливо, свідчить приклад з американ­ським космічним кораблем «Скайлеб». Під час зростання сонячної активності не була точно передбачена щільність верхньої атмосфери, і цей космічний корабель упав передчасно.

           Отже, Сонце — гігантська космічна «лабораторія». Ми живемо в сонячній системі відносно близько від головної зірки — Сонця. Наша Земля зі своєю тонкою газовою оболонкою — атмо­сферою — пливе у плазмовому океані, заповненому електронами, протонами, потоками сонячного випромінювання. Всі ці явища перебувають у постійно­му русі, вони різноманітні за своєю природою, походженням, масштабами, динамікою та інтенсивністю. Вони ще чекають свого пояснення. Але вже за­раз ясно, що Земля зв'язана з Сон­цем набагато тісніше, ніж вважалося.

       Олег Попов, Кандидат фізико – математичних наук

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...