Пишемо та говоримо про ґендер сучасно

тренінг по гендеру ОБСЄ «Гендер для журналістів: нові можливості для професії» під такою назвою у Львові відбувся дводенний тренінг – семінар, організований представниками ОБСЄ.
 
Інтерес до зустрічі, крім журналістів, виявили викладачі гендерних студій, представники громадських організацій та літературні редактори. 
 
   У своєму вітальному слові координаторка проектів ОБСЄ в Україні Тетяна Медун зауважила, що нині будь – яка програма, яка реалізується в Євросоюзі, має обов’язковий  гендерний компонент. На практиці це означає врахування інтересів кожної статі при дії того чи іншого проекту. Навіть складання бюджету (державного, міського, сільського)  містить попередній аналіз витрат для тієї чи іншої статі.
 
Експерти проекту Сергій Штурхецький та Юлія Гончар закликали учасників тренінгу до суспільної відповідальності та непорушності стандартів журналістики. Адже як громадськість ставиться до гендерної рівності та паритету, залежить великою мірою від журналістів. Саме вони формують суспільну думку про ті чи інші події, питання, проблеми. 
 
 Поняття “ґендер” в українську мову ввійшло порівняно недавно. Часто журналісти не розуміють суті гендерної проблематики і поширюють стереотип, що гендер – це виключно питання про порушення прав жінок. Це абсолютно не відповідає дійсності, бо чоловіки також  потерпають від насилля, дискримінації, торгівлі людьми та інших соціальних негараздів. Як наслідок, ми дуже мало знаємо про чоловіків.
 
 ОБСЄ тренінг для журналістівОзнайомитися з поширеними стереотипами, які існують в суспільстві щодо жінок та чоловіків, прослідкувати як стереотипи впливають на наше життя,  зміг практично кожен учасник тренінгу. 
 
Патріархальні стереотипи, зафіксовані в мові, нав'язують певну картину світу, у якій жінкам відводиться другорядна роль, і  приписуються негативні риси.
 
Експерти наголосили, що слід уникати стереотипів та сексизмів  при створенні матеріалів. Особливу роль на семінарі було відведено питанню, як  правильно говорити та писати про чоловіків і жінок, щоб не  потрапити у своєрідні лінґвістичні пастки.
 
Справа в тому, що в українській мові  жіночий рід на означення деяких професій існує радше у зневажливому значенні “архітекторша”, “президентша”, “генеральша”, “прем’єрка” та ін. Ця група слів відображає погляд  суспільства на жінку як на щось вторинне від чоловіка і створює певний психолінґвістичний ефект. Граматика у такому разі ніби «вживлює» в глибини свідомості думку про те,  що жінка, яка займається такими професіями, є ніби пародією на чоловіка. У такий спосіб мовний  контекст переконує жінок і чоловіків у тому, що їхні ролі наперед  визначені.  Тому варто уникати стандартизованих виразів, що відповідають поняттям «жіноче» і «чоловіче».
 
 В цілому тренінг пройшов успішно та конструктивно, бо допоміг кожному усвідомити, що  ґендерні ролі та норми не мають універсального змісту і значно варіюються в суспільстві. Громадська організація «Жінка» вдячна представникам ОБСЄ за запрошення на тренінг, а експертам  особлива подяка за професіональний підхід до  роботи.
 

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...