Анорексія, булемія, переїдання та їх симптоми

підліткова анорексія     Ми вже писали про соціальний  арт - проект «Голоси»,  головною метою якого було попередження розладів харчової поведінки та підтримка жінок, які пережили чи переживають труднощі у сприйнятті себе та свого тіла.  Організатор  проекту -  громадська організація "Твій Вимір" .

   Наразі вийшла друком однойменна книга, яка складається з пояснень психологів про такі небезпечні хвороби як анорексія,  булімія та  симптом переїдання, що тісно пов’язані  з емоціями та  почуттями. А також книга містить історії дівчат, що пережили та побороли ці хвороби.

  Пропонуємо вам матеріали з цієї книги. Можливо, вони зможуть попередити виникнення цих хвороб, адже як свідчить статистика, щороку від анорексії та булімії помирає все більше жінок.

Надія Рєхтіна, психолог:

Ана і Мія – саме так часто називають підлітки   хвороби Анорексію та Булемію. У цих хвороб є свій  голос, який чують дівчата, та часто недочувають  близькі та родичі. Початок зазвичай виглядає  просто і непроблематично, дівчина каже: «Мені  треба схуднути!»

   Насправді, найчастіше у цих дівчат немає проблеми з зайвою вагою, в них є проблема з вмінням виражати емоції та з відчуттям себе, як  жінки та особистості. Тоді слова «Я сідаю на дієту!» -  це підсвідомий спосіб докричатися: «Мені страшно!  Мені потрібна підтримка». І якщо в цей момент підтримка не прийде від близьких, таку дівчину почне підтримувати Анорексія.

 Спочатку голос анорексії допомагає відчувати емоційний комфорт, тим хто його почує - до такого висновку дійшли дослідники самовідчуття людей з  анорексією Сара Вільямс та Марія Рід. Під час фокус- груп респонденти розповідали, що спочатку вони насолоджувалися своїм прагненням до ідеалу, який підказувала хвороба. Вона давала відчуття контролю над своїм тілом і почуття ідентичності.

   «Анорексія  стала моїм другом,» - сказала одна з учасниць Наталі, - «Коли я була одна... я знала, що принаймні  у мене є А.». Втім поступово лагідний дружній шепіт перетворюється на внутрішнього диктатора, якому  неможливо заперечувати, каже одна з учасниць  дослідження: «Я називала мою анорексію «демон»,  який контролює мої почуття, емоції, думки і дії».

Ці хвороби відчуваються, як «окрема особистість» і мають характеристики внутрішнього голосу. Коли їх голос тихий, то вилікуватися від них набагато легше, ніж коли вони говорять на повну і можуть керувати пацієнтами. От тільки вчасно розібратися, що це хвороба, на початку людині важко. І часто відмовитися від такого «внутрішнього друга», без  сторонньої допомоги – надзвичайно складно.

Варто насторожитися, якщо дівчина надмірно стурбована своєю фігурою, кількістю вживаних калорій, дієтами, проявляє надмірну завзятість у бажанні схуднути незважаючи на нормальну вагу, а також, коли жінка продовжує вважати себе занадто  повною навіть при явному недоліку ваги. Надмірне схуднення зазвичай пояснюють відсутністю  апетиту, болем у шлунку чи кишечнику та іншими  вигаданими причинами.

жіноча анорексіяТому варто знати кілька  головних симптомів анорексії, які допоможуть  розпізнати захворювання:

-         Симптомом дзеркала: коли жінка  ретельно розглядає себе у дзеркалі, якщо на неї не дивляться. Вона постійно прагне переконатися наскільки вона повна або наскільки схудла.

-         Симптом фотографії:  відмова фотографуватися навіть на документи через «зайву» вагу.

-         Прагнення харчуватися окремо, а не за спільним столом, щоб ніхто не знав, що і скільки вона їсть.

-         Прагнення готувати, а також загодовувати  всіх навколо при різкому самообмеження в харчуванні. Іноді виникає пристрасть до приготування   незвичайних страв, які вона сама навіть не пробує.

-         Постійне зважування, строгий підрахунок калорій, виснажливі, що доходять до абсурду, фізичні заняття,  прийом діуретиків.

-         Зміни характеру, які проявляються раніше  невластивою дратівливістю і запальністю, особливо, якщо близькі змушують нормально харчуватися.

-         Тривале перебування в туалетній кімнаті

-         Фізіологічні прояви: підвищена чутливість до холоду; непритомність; ламкість, тьмяність або випадання волосся на голові; поява більше ніж зазвичай тонкого волосся на тілі й обличчі; припинення менструального циклу;

Набагато складніше розпізнати голос Булемії,  адже практично завжди люди, які чують її  наспів, зовні залишаються врівноваженими і  виглядають впевненими у собі та своїх силах. Вони  дисципліновані, у публічних місцях найчастіше  контролюють кількість та якість їжі.  І нікому і в голову не прийде, що наодинці такі люди  можуть багато з’їсти, щоб відразу після застілля  очистити шлунок чи кишечник і що вони постійно відчувають сором та невпевненість.

Ось деякі ознаки булемії:
 
- Коливання у вазі.
- Після  прийому їжі закривається у  ванній кімнаті.
- Погана шкіра.
- Хворе горло і хрипкий голос.
- Зіпсовані зуби ( особливо передні).
- Загальна сонливість, апатія і періоди стомлення.
- Іноді періоди маніакального захоплення фізичними вправами чи дієтами.
 
Ті хто живуть з людиною з булемією зможуть побачити у сміттєвому відрі багато огорток від їжі, та від сечогінних чи проносних ліків. Або зникнення великої кількості їжі з холодильнику, а також  небажання багато їсти на людях.

Тоді головне і надзвичайно складне завдання для близьких – вмовити таку дівчину прийти до спеціаліста якомога швидше. Адже кожна п’ята хвора на анорексію при неотриманні своєчасного лікування - помирає. Взагалі серед психічних розладів анорексія займає перше місце за показником смертності. В  той час, як шепіт Анорексії дуже поширений серед  підлітків.

Половина дівчат 12 – 16 років вважають, що  вони мають зайву вагу. А вісім з десяти дівчат у віці 14 років, пробували знижувати свою вагу за допомогою  дієти та іншими способами. Можливо така поведінка  лише дань моді, а можливо це вже голоси Ані чи Мії.

 емоційне переїданняПереїдання.

Тетяна Назаренко, психолог:

У цій статті я хочу розглянути проблеми харчування, пов’язані з емоціями та почуттями. Не секрет, що часто переживання життєвих труднощів, неприємних емоцій, а також пригнічений настрій або дефіцит вражень люди заміняють їжею. Наслідком цього може бути переїдання, яке супроводжується втратою контролю.

Під час нападу переїдання часто якість, кількість і зміст їжі ігноруються, а її поглинання закінчується не за фактом насичення, а від неприємного відчуття переповненого шлунка. Нерідко переїдання супроводжують вживання алкоголю та інші залежності.

Головним чином, переїдання є наслідком почуття  сорому і часто залишається в таємниці. Також неодноразово його супроводжують переживання відрази, депресія і почуття провини. Невирішені конфлікти, почуття втрати контролю щодо свого життя, як і втрати віри у себе і стабільності шукають  вихід в пошуку різних дієт, посиленій увазі до своєї ваги, різним способам схуднення. При цьому часто  можна помітити, як тіло стає «ворогом».

Підвищується  оцінка своєї фігури і ваги в порівнянні до самооцінки. Тобто увага зосереджується не на своїй особистості, не на тих емоційних складнощах, які існують, а на фігурі і харчуванні. Важливою навичкою в подоланні проблем емоціогенного переїдання є здатність розрізняти власні потреби і справлятися з тривогою.

Наприклад, напередодні  співбесіди, для того, щоб не  відчувати страх і невпевненість вся увага звертається на солодке і таким чином ігноруються нестерпні  почуття. Або ж, подружня пара, стосунки якої знаходяться в кризі. Замість того, щоб  знайти нові можливості у відносинах, зустрічаючись – «заїдають» напругу і намагаються відтягнути неминучу розмову. І чим довше це відбувається, тим більше ситуація посилюється. Від разового «заїдання» такий спосіб стає звичною поведінкою. А їжа стає  своєрідним «знеболювальним засобом».

Переїдання, пов’язане з емоціями, досить часто зустрічається в ситуаціях міжособистісного стресу. І часто виконує функцію регуляції настрою і зниження  напруги у відносинах. Можна сказати, що переїдання  служить свого роду стратегією, яка замінює емоційний стан ( наприклад гнів) іншим, який викликає менше відрази чи чи тривоги (наприклад, вина). 

Також переїдання може бути пов’язане з нечутливістю до голоду і насичення.

З одного боку – це фізіологічний процес, а з іншого – наслідок нечутливості до своїх тілесних процесів та емоційних реакцій. Наприклад, перебуваючи в ситуації хронічного стресу складно залишатися чутливим і помічати «міру речей» – чого достатньо, а в чому є потреба (голод як фізіологічний, так і емоційний).

Цей дефіцит може бути наслідком виховання, коли замість уваги і турботи дитина звикла отримувати цукерку. Так часто відбувається в родинах, де не прийнято проявляти почуття або порушені емоційні стосунки. Людина навчається розрізняти свої бажання і потреби завдяки увазі до свого внутрішнього світу ще в дитинстві. Для цього необхідно, щоб мама могла диференціювати свої почуття і відчуття, відрізняла фізіологічний голод від емоційного незадоволення. Якщо цього не відбувається, в дорослому віці будь-який дискомфорт буде сигналом до прийому їжі.

У такому випадку необхідно прикласти чималі зусилля, щоб знову навчитися розрізняти: коли хочеться любові, а коли шоколаду, коли самотньо і сумно, а коли є реальна потреба в їжі.

Важливо зрозуміти, чи існують сімейні традиції «заїдання проблем». Знання таких особливостей дозволяє навчитися помічати і бути уважним до своїх потреб, а не компенсувати їжею розгубленість, злість, незадоволення, самотність та ін.

Існує ще один важливий аспект. Він пов’язаний з тим, що прийом їжі може бути єдиною можливістю, коли людина зустрічається зі своєю сім’єю. Це відбувається зазвичай під час вечері. Приємний, розслаблюючий ритуал. Якщо емоційна близькість заміщається їжею, тоді є велика ймовірність переїдання. Насичення ігнорується для можливості бути разом. У такому випадку важливо шукати можливості бути ближче один до одного не тільки за столом, а вчитися будувати довірчі емоційні стосунки.

Втрата чутливості може з’явитися як реакція на несприятливі умови життя.

Наприклад, в умовах примусу/насильства у стосунках. Для того, щоб не відчувати болю, людина, ніби «заморожує» свої відчуття і емоції. А їжа створює відчуття безпеки і відстороненості від ситуації.

Проблему емоціогенного переїдання не можна вирішити обмежувальною поведінкою (дієтами, фізичними навантаженнями, зміною життя «з понеділка»). Вона вимагає загального перетворення якості життя, пошуку нової форми душевного благополуччя. А також підтримки тих, хто готовий поділитися своїм досвідом і тих, хто готовий допомогти в цьому.

Читайте більше: Причина избыточного веса и переедания по Луизе Хей. 

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...